23 Март 2025неделя06:38 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Шенген ли е приоритетът?

/ брой: 122

автор:Георги Готев

visibility 2681

Една от първите задачи на всеки нов кабинет е да обяви европейските си приоритети. Няма да забравя как Бойко Борисов дойде в Брюксел като прясно избран премиер през 2009 г. Попитах го какви ще са европейските приоритети на неговия кабинет. Даже му помогнах, като подсказах: "Влизане в еврозоната, в Шенген?" Отговорът беше: "Абсолютно". "А излизане от механизма за сътрудничество и проверка", продължих с опциите. "Това е много важно", отговори Борисов, но май не го мислеше сериозно. И добави "Поставили сме си за цел членство в Шенген през 2011 г." http://bit.ly/17qnlB1.
Сега Орешарски ще дойде в Брюксел и ще го питаме какви са неговите европейски приоритети. Не вярвам да започне с Шенген. За страната ни е важно да преструктурираме енергетиката си с помощ от ЕС така, че от нея да спрат да изтичат милиарди, да създадем наистина назависим ДКЕВР, да се възползваме от европейски социални програми като тази за младежката заетост, за подпомагане на енергийно бедните, които у нас са мнозинство от населението.
И изобщо, крайно време е като основни приоритети правителството да издига благосъстоянието на българите, а не влизането в поредната структура, каквито бяха НАТО и ЕС и каквито са еврозоната и Шенген. Докато мнозинството от българите не усещат предимствата от членството в ЕС, дори е опасно да се поставят подобни цели, защото те засилват евроскептичните настроения.
Формална връзка между Шенген и механизма за проверка наистина няма. Но за България е много по-важно да създаде условия за излизането от механизма, вместо да преследва поредната вятърна мелница. След месец Хърватия се присъединява към ЕС без такъв механизъм. Тоест Хърватия ни изпревари в ЕС. Нека не се заблуждаваме: докато сме подложени на мониторинг, страната ни не е пълноправен член на ЕС.
За Борисов Шенген беше любима тема, но и негово външнополитическо Ватерло. Вероятно Орешарски ще има различен подход. България наистина е изпълнила условията за членство в Шенген. И затова може да си позволи лукса да каже, че влизането в европейската зона без граници не е в наш интерес, поне засега. Парадоксът е, че България има граници по шенгенски стандарти, но Гърция няма. Докато Гърция не се справи с имиграцията, на която е подложена, докато не изгради европейска система за предоставяне на убежище, би било рисковано да си отваряме границите с единствения си съсед, член на Шенген. И не толкова заради евентуалния приток на имигранти, а защото има опасност този феномен да разпали расизъм и да даде хранителна среда за формации, подобни на гръцката "Златна зора".
Както Швеция може да влезе в еврозоната, но не иска, и ние бихме могли да кажем същото за Шенген. И изобщо не става дума за "киселото грозде", става дума за осъзнати интереси. Що се отнася до еврозоната, би било добре да предложим реалистичен календар за присъединяването ни, с конкретни етапи и дати. През втората половина на 2018 г. България ще е председател на ЕС и дотогава би трябвало да сме и в еврозоната, и в Шенген, а механизмът за наблюдение би трябвало да е отпаднал много преди това.
Относно приоритетите на правителството в по-широк контекст, мисля, че е нужен реализъм. Каквито и да са желанията на политическите ръководства на БСП и ДПС, да не говорим за техния електорат, в обрулената ни държава ресурсът е ограничен. Но е напълно възможно да зачеркнат полицейщината и рекета, белязали изминалите четири години, да се даде шанс на предприемачеството, да бъде намалена до минимум бюрокрацията. Хората се наслушаха на фалшиви обещания, сега мнозина искат да видят най-сетне почтеност и диалогичност от управляващите.
Няколко думи за отиващото си служебно правителство. Бях обещал да похваля Марин Райков, щом има повод за това. Не го направих. Тъкмо отделни негови изказвания, като тези за Македония, ми допадаха, идваше ново по друга тема, което разваляше впечатлението. Служебното правителство, писах на 14 март http://duma.bg/node/50374, е изцяло съгласувано с Бойко Борисов. Мисля, че не съм сбъркал. Очаквам новото правителство да пусне Марин Райков да отиде посланик в Рим, въпреки че по-очевиден конфликт на интереси от неговото самопредлагане не ми е известен.
На единствения министър, когото познавам лично, Кристиян Вигенин, пожелавам успех. Той познава външната политика, но не и Външно министерство. Дано се сработят. Една от задачите му ще бъде да предложи мерки за подобряването имиджа на България. Когато си подобрим имиджа, ще влезем и в Шенген, ще си решим и другите проблеми. В Европарламента Вигенин беше извоювал сериозни позиции. От размяна на имейли с различни европейски фигури мога да потвърдя, че те се радват на политическото му израстване. Това контрастира с българските интернет форуми, където наблюдавам голямо озлобление срещу него. Погледнато от Брюксел, България е много странна, наистина.
 

Тръмп поиска украинските АЕЦ

автор:Дума

visibility 1858

/ брой: 53

ЕС поддържа подхода за "мир чрез сила"

автор:Дума

visibility 1331

/ брой: 53

Ранените от Кочани са извън опасност

автор:Дума

visibility 1812

/ брой: 53

Кървавият огън на войната

автор:Александър Симов

visibility 1850

/ брой: 53

Намалете децибелите

автор:Мая Йовановска

visibility 1825

/ брой: 53

България в капана на средните доходи

автор:Димитър Събев

visibility 1886

/ брой: 53

Българска следа в досието „Кенеди“

автор:Дума

visibility 2159

/ брой: 53

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ