Схема за уседналост ще гарантира правата на българите след Брекзит
Схема за уседналост ще гарантира правата на българите, които са се установили във Великобритания преди датата на Брекзит. Важно е обаче те да кандидатстват по тази схема до края на декември 2020 година. Изключение правят българите, които вече притежават британски паспорт. Това заяви пред БНР Васил Асенов, ръководител на службата по трудови и социални въпроси в посолството на България в Лондон.
Българите, които след датата на Брекзит смятат да се преместят във Великобритания, трябва да следят новините относно бъдещото имиграционно законодателство на страната, защото то в момента все още е в дискусия, а и с новото правителство на Борис Джонсън може да настъпят някакви промени, посочи Асенов. По думите му дори и да не са кандидатствали към датата на Брекзит, правата на гражданите остават непроменени. Това означава, че те ще продължат да живеят и да работят във Великобритания, ще имат право на достъп до социално-осигурителната система на страната и до системата на здравеопазване. Те трябва да кандидатстват за статут на уседналост до 31 декември 2020 година. Правата им ще бъдат гарантирани както при сделка, така и при липса на сделка за Брекзит.
До момента по схемата за статут на уседналост са кандидатствали 54 100 български граждани. България се нарежда на шесто място по абсолютен брой на кандидатствали и на първо място като отношение на броя на кандидатствалите спрямо общия брой на популацията, тоест 54% от българите вече са кандидатствали по схемата.
По последни данни на Статистическата служба на Обединеното кралство има около 120 хил. български граждани на възраст над 16 години на територията на Великобритания, тоест в тези данни не са включени децата и сезонните работници, тъй като те не живеят постоянно на територията на Великобритания.
Васил Асенов добави: „Ако отпадне преходният период, техните права ще бъдат гарантирани по линията на схемата за уседналост. Важно е да се знаят четири неща. Първо, лицата трябва да кандидатстват по схемата за уседналост. Второ, техните права ще бъдат гарантирани към датата на Брекзит и те трябва да кандидатстват по схемата в установения срок. Трето, техните близки членове на семейството ще могат да се присъединят към тях и след Брекзит, но най-късно до 29 март 2022 г. И четвърто, някои права, които са пряко свързани с членството на Великобритания в ЕС, няма да бъдат запазени по линията на схемата за уседналост, най-вече свързани с координация на системите за социална сигурност... Например европейската здравноосигурителна карта, издадена във Великобритания, няма да бъде валидна в други държави от ЕС. Българските граждани няма да бъдат защитени от Съда на ЕС, а осигурителни периоди, които са придобити след датата на Брекзит, няма да могат да се признават в друга държава от ЕС, ако няма съответното заместващо споразумение."
Ако след 2020 г. хората се окажат без статут на уседналост, автоматично ще попаднат във "враждебната атмосфера на Великобритания" и много граждани могат да бъдат автоматично принудени да напуснат Великобритания, предупреди Асенов.
За българските студенти, които са приети за тази учебна година във Великобритания, каза, че ще продължат следването си и важи условието, че трябва да кандидатстват за статут на уседналост.