Шефове от РЗОК точели касата през аптеки фантоми
С имената на реални пациенти, включени в програмата за новото скъпоструващо лечение на хепатит C, в Пловдив са присвоени над 1 млн. лева. В схемата участват няколко души – основен инициатор в документната измама е фармацевт с фамилия Александров, собственик на няколко аптеки. Той е създал за една година три фантомни аптеки, които са съществували само на хартия, с единственото изключение, че е бил назначен по закон и помощник фармацевт, предаде кореспондентът на БГНЕС в Пловдив./Снимка Дарик/
Иван Деспотов, директор на дирекцията в РЗОК, който отговаря и за аптеките, и негов подчинен са приемали на практика дублирани рецепти на имената на реални хора. Изпращали са искания до НЗОК и са поучавали парите всеки месец. Пациентите са си получавали лекарствата в други реални аптеки. Тяхното лечение не е прекъснато, но присвоените средства са достатъчни за лечението на още двама души на месец, а за програмата се кандидатства сложно и дълго. Излиза, че за целия срок на престъпната схема от лечение са лишени най-малко 12 души. В схемата има още едно лице, което се води социално слабо, разследвано е по други теми от икономическа полиция, но въпреки това е в основата на създаването на трите фантомни аптеки.
Лъвският пай на присвоените средства се е падал на високопоставения служител от РЗОК. Възможност да осъществят престъпната си схема, служителите в РЗОК са видели в несъвършения софтуер на НЗОК. Става дума за две програми, които се разминават във времето, така че контролът на изписаните лекарства се осъществява до три месеца след тяхното получаване. В този период фантомните аптеки са откривани и закривани, допълва БГНЕС.
Припомняме, че вчера при спецакция на прокуратурата бяха арестувани петима души в Пловдив. Единият шефът на дирекция в РЗОК Иван Деспотов, а другият - колегата му Влади Манев. Заедно с тях бяха задържани собственикът на верига аптеки Николай Александров и мъж, който е бил поставено лице в схемата.
Прокурор Галин Гавраилов обясни, че подставеното лице е подписвало всички документи. Той е теглел от банката парите, които здравната каса е превеждала за лекарствата на тежко болните пациенти и ги е предавал на собственика на реалните аптеки Николай Александров, който впоследствие ги е разпределял на участниците в схемата.
Александров е наемал за виртуалните аптеки магистри фармацевти, плащал им е заплати, без те да ходят на работа. Манев и Иван Деспотов са обвиняеми за получаване на подкуп от 50 хиляди лева от Николай Александров и за помагачество за документна измама.