04 Май 2024събота17:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Шампионът на моретата с почетно място в книгата "Гинес"

Гигантският ветроход "Седов" потвърди класата си с успешно околосветско пътешествие, при което измина 47 125 км и пресече екватора 4 пъти

/ брой: 273

автор:Дума

visibility 56

Независимо че негова територия е морето, това лято гигантският ветроход "Седов" и необикновеното му пътешествие сякаш се загубиха точно в... морето от злободневни събития, които като морски вълни, едно след друго, заливат света. Става дума за 14-месечното околосветско плаване, при което знаменитият барк премина 47 125 км, пресече екватора 4 пъти, превози хиляди пътници и обиколи нос Хорн и нос Добра Надежда.
Всъщност какво представлява ветроходът "Седов"?
Това е кораб почти на сто години (строен е през 1921-а) с дължина 117,5 метра и ширина 14,7. Има товароподемност 6148 тона, а мачтите му са високи колкото 20-етажна сграда - 58 метра! и според Книгата на рекордите "Гинес" заема първо място в света сред четиримачтовите ветроходни кораби. Кръстен е на Георгий Яковлевич Седов, един от знаменитите руски полярни изследователи.
Днес корабът е собственост на Мурманския държавен технически университет и служи за морско училище на курсанти от различни институти, свързани с изследване на морето. Те не само участват в пътешествия с кораба по световната морска шир, но някои дори специално са изпращани тук, за да изкарат своята практика.
При построяването на кораба идеята е била той да стане част от германския търговски флот. По-късно обаче започва да се използва като учебен кораб и до момента остава най-големия ветроход в света, ако не се брои построеният през 2000 г. "Роял Клипър".
В средата на тази година корабът завърши своето първо околосветско плаване с продължителност 14 месеца. За това време той е посетил 32 пристанища в 24 страни на Европа, Азия, Африка и Америка. Пътешествието е посветено на 1150-ата годишнина на руската държавност и на паметните дати в историята на великите географски открития.
Претърпял няколко големи ремонта в своята почти вековна биография, корабът "Седов" е пригоден да поема 240 души екипаж. На борда му има помещения за класни стаи, музей в памет на неговия патрон Георгий Седов, киносалон и дори бална зала със стъклен покрив.
След благополучното околосветско пътешествие "Седов" почива и му се прави ремонт. Той трябва да бъде подготвен за голямата международна регата през 2014 г., която ще стартира от Варна. В нея ще  участват повече от 20 ветрохода от цял свят и с разперени платна ще направят невиждан парад за варненци и гости на морската ни столица. Сред тях и петте руски кораба - "Седов", "Крузенщерн", "Мир", "Палада" и "Надежда".

Не е чудо - на три години с три езика



Внуче на български журналист на непълни три години вече говори три езика - испански, английски и български. От време на време прави много забавни грешки - като казва изречение на испански например, вмъква в него една българска дума, като казва изречение на български - една английска и т.н.
Този феномен - малкото човече да проявява изключителни способности при възприемането на чужди езици, отдавна занимава учените. Те вече са установили, че именно между 1-2 и 5-6-годишна възраст мозъкът на децата е най-гъвкав в това отношение. Поредният експеримент е бил на английски и американски специалисти, които са изследвали 108 деца на тази възраст с нормално развитие. При всички така наречената миелинова обвивка на невронните влакна в мозъка завършва своето оформление на около 4 години. Заключението е, че мозъкът в този толкова ранен етап от човешкото развитие е като попивателна и децата, които се учат на два и дори на три езика, доста лесно могат да постигнат голям успех. При това изследванията показват, че на 1 година децата имат едва 50 думи речников фонд, а на 5-6 години - 5000!

Чърчил не цепи басма никому



Известно е, че Уинстън Чърчил (1874-1965) не само е бележит английски политик и държавник, но е останал в спомените на всички от обкръжението му и като много колоритна личност, и като човек, който не цепи басма никому и казва каквото мисли право в очите на събеседника си.
Той не е обичал много България и за нас се е изразявал като за "оня народ на Балканите, дето си честити банята..." Но българите далеч-далеч не са били единствените, които той е нагрубявал и обиждал. В класация, направена от англичаните, сър Уинстън е поставен на първо място и са дадени само два примера за неговия много деликатен стил на изразяване:
- След забележка, отправена към него от лейди Астор, той отговаря: "Аз може и да съм пиян, госпожо, но на следващата сутрин ще съм изтрезнял, а вие ще си останете все така грозна цял живот!";
- Докато една сутрин е в тоалетната, Чърчил получава спешно позвъняване по телефона от лорд Прайви Сийл от Камарата на общините, обезпокоен е от помощника си по този повод и гневно заявява: "Моля, предайте на лорда, че не мога да се справям с повече от едно лайно наведнъж!"
Както се казва, коментар не е необходим...

Кое е по-полезно - пресни плодове или замразени?



Дълги години, а в значителна степен и днес, на власт беше теорията, че най-полезни са пресните плодове и зеленчуци, защото витамините в тях са най-много и така да се каже най-жизнени. Както често се случва обаче, две нови изследвания на този стар и сякаш безусловно решен въпрос, показват изненадващи резултати. Оказва се, че замразените плодове и зеленчуци са с повече полезни съставки от пресните. Те съдържат не само повече витамин С, но и повече полифеноли, антоцианини, лутеин и бета-каротен.
Става ясно, че макар плодовете и зеленчуците, подредени естетично по щандовете на магазините, да изглеждат твърде привлекателно, те всъщност са престояли доста време, преди да стигнат до магазина, а после стоят не по-малко време и по рафтовете. Така те губят от полезните си качества, а и витамините в тях се самоунищожват с времето. Докато пресните плодове и зеленчуци, щом веднага след набирането им бъдат замразени, запазват непокътнати повечето витамини и антиоксиданти, които съдържат.     

Как през 2019 г. хората на Земята ще се удвоят



При твърде високата раждаемост в някои големи страни се очаква около 2019 г. броят на хората на планетата да достигне 7,5 милиарда души. Но ако към хората бъдат присъединени и човешките фигурки от конструктора "Лего", по същото време "населението" на нашата планета ще се удвои!
Компанията "Лего" започва да произвежда човешки фигурки от 1978 г., като всяка година поради големия интерес на клиенти от цял свят броят им се увеличава. Изчислено е, че те ще се изравнят с броя на хората през 2019 г., но тъй като фигурките се "размножават" по-бързо от хората, след това тяхното количество ще надхвърли броя на жителите на планетата...

Три златни съвета, преди да е дошъл грипът



Вече няколко пъти баш специалисти предупреждават, че грип у нас се чака около Нова година. Затова ето само три, но златни съвета какво да правите, ако не дай боже, такава напаст ви сполети.
Най-редно е още при първите признаци на болестта да останете 4-5 дни вкъщи, за да се преборите по-бързо и по-успешно с грипа. Ако работите, работата ви няма да е работа, пък и бихте влошили рязко състоянието си.
Второ: блъскайте, докато сте у дома, всички възможни лекарства, не правете тънка сметка на парите, за да пресечете болестта още в началото и да избегнете усложнения.
Трето, но не по важност: изискайте най-строго същото да направят и вашите колеги, защото иначе всички, които работят в една стая, ще прихващат грипа един от друг, понеже един болен само за 4 часа заразява с вируси половината от офиса! 
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ