Сенатът на САЩ спешно въоръжава Украйна
/ брой: 71
Сенатът на САЩ одобри законопроект за въоръжаването на Украйна, копиращ програма от Втората световна война, с която американците изпращат оръжие на европейските си съюзници по бърза процедура, наречена "Заем-наем".
Приетата от Конгреса на САЩ (11 март 1941 г.) програма, която сега се отнася за Украйна, давала на американския президент пълномощия да помага на всяка страна, чиято отбрана се смята за жизненоважна за САЩ. Законът за "Заем-наем" предвижда:
Доставените технически материали (автомобили, военна техника, оръжие, суровини и т.н.), унищожени, изгубени, но използвани по време на войната, не подлежат на заплащане.
Доставеното по "Заем-наем" имущество, което след края на войната е годно за употреба за граждански цели, да бъде заплатено напълно или частично на базата на предоставени от САЩ безлихвени кредити.
Текстовете на "Заем-наем" предвиждат, че след края на войната, в случай че американската страна е заинтересована, запазената техника и оборудване трябва да бъдат върнати на САЩ.
Има различни мнения за ролята на програмата "Заем-наем" през Втората световна война. В Съветския съюз се омаловажават американските доставки на оръжия, докато на Запад се акцентира, че без тях СССР не би издържал на натиска на Нацистка Германия.
Според сенаторите украинската войска е способна да даде отпор на руската армия и американската оръжейна помощ в следващите седмици ще има голямо значение за изхода от войната.