29 Юни 2024събота22:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как ферма от Мордовия стана най-добрата в Русия

Семейните ферми ще изхранят страната

През лятото на миналата година фермера от Мордовия Михаил Нарватов получи златен медал за най-добра семейна ферма на международната изложба „Агро-Рус“.

/ брой: 57

автор:Дума

visibility 73

Евгений Воробьов

Преди шест години, когато в Русия стартира националния проект „Развитие на АПК“, Михаил Нарватов е един от първите, които се възползват от преференциалните кредити на държавата, като по-голямата част от средствата насочва за развитие на домашната свинеферма.
Нарватови не са престанали да отглеждат свине-майки, но от известно време фермерското семейство се увлича по кравите.
 През 2009 година Мордовия стана един от седемте региона, в които Министерството на селското стопанство на Русия стартира пилотен проект за строителство на семейни ферми за мляко, а през пролетта на 2010 година в този проект се включи и стопанството на Нарватов. Първият транш за строителство на семейна ферма за мляко Нарватов получи през април, а на 1 октомври 2010 година той вече „засели“ в новия краварник за 100 глави няколко десетки юници.
Тази ферма спокойно може да се нарече мини млечен комплекс по ниво на комфортност и наличност на съвременно оборудване. Миналата година в семейната ферма бяха изградени склад за концентрирани фуражи и телчарник. Михаил казва, че за строителството на фермата със собствена ипотека е получил кредити на обща стойност 25,5 милиона рубли.



На Нарватов не му се наложи дълго да чака мляко от кравите, на новата ферма то потече още през февруари 2011 година. За няма една година в актива на „Матронушка“ (така Нарватов ласкаво нарече своята ферма) са над 50 тона продукция. По-голямата част от млякото постъпва за преработка в Рузаевския млечен завод, който сам го извозва от фермата и при това, казва фермера, „изгражда честни, партньорски отношения с мен“.
- Като цяло за фермата, средният годишен надой от една крава е 5 хиляди килограма. За да се постигнат по-високи резултати са необходими високопродуктивни животни, като с тяхното придобиване се занимавам още от създаването на фермата. Сега имам 40 крави, но само 12 от тях се доят, останалите са стелни крави.
Ако Михаил е построил краварника с пари от кредити, то животните придобива засега изключително със собствени средства. Тази година ще настъпи времето за изплащане на кредита, а това означава, че трябва да се добива много повече мляко, за да може и да се плаща дълга, и при това част от спечелените пари да се насочват за разширяване на производството.
- Точно така. И фермата, и сроковете за нейното изплащане са от разчета за 100 дойни крави. Мисля, че през 2012 година броят на кравите ще бъде допълнен до пълен комплект.
Всички крави са закупени в неговия район, за което - казва Михаил - много съдействаха местните власти. Републиканските власти отпуснаха безвъзмездно 2 милиона рубли за изграждане инфраструктурата на фермата: осветление, водопровод, подходни пътища. Той казва: „В това отношение помощта от републиканския бюджет се оказа даже по-голяма, отколкото федералната“.
В момента Нарватов притежава 500 хектара земя, която е събрана от дела на роднини и от имоти, купени от съселяни.
От своята земя Нарватов получи силна реколта. Добива на зърно, например, съставлява по 38 центнера от всеки 100 хектара, успя да задоволи и пълните си потребности от сено от многогодишни треви. Но Михаил Василиевич се тревожи за друго – за качеството на фуражите, което зависи включително и от тяхната подготовка и съхранение.
Според възможностите си, всеки в семейство Нарватови има свои задължения. Майката, Валентина Фьодоровна например не само че дои кравите, но и води първична и зоотехническа отчетност, тя се занимава и с осеменяването на кравите.
След като цял живот е работила в училища и детски градини, сега тя посвещава цялото си работно време на самообразование по животновъдство.
Когато си идва от Саранск, бърза да помага във фермата дъщерята на Нарватови Вера, студентка в Мордовския университет. Синът Алексей учи в Аграрния институт, специалност агроном. .
След като завърши обучението си, ще се върне на работа в своето село, но желае още през 2012 година да започне да строи своя семейна млечна ферма.
Подготовката за строителството вече е започнала, за което може да се съди по многобройните конструкции, които са докарани на мястото, където ще се изгради новия обект.

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ