25 Юли 2024четвъртък21:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сбогом на апартаментите

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 62

Наталия Барановска

Над две трети от жителите на големите руски градове, анкетирани от компанията "МИЕЛ-Инвестиции в нискоетажно строителство", биха искали да живеят в собствена къща, а за покупката на извънградско жилище дори са готови да се разделят с градския си апартамент.
"Купувачите на извънградски жилища обаче не са готови да се разделят с градските удобства, те са свикнали обектите на социалната инфраструктура да са напълно достъпни. Хората искат да имат същите удобства и извън града", отбелязва Олег Ступенков, генерален директор на "МИЕЛ-Инвестиции в нискоетажно строителство".
Обект на изследването станали граждани, планиращи закупуване на жилищен имот. Анкетата е направена в големи градове - областни центрове, Москва и Санкт-Петербург обаче не са включени в изследването, заради своите специфики и високите цени на недвижимите имоти.
Па данни на "МИЕЛ-Инвестиции в нискоетажно строителство" анкетираните смятат при покупката на жилище да използват парични средства от различни източници. С голяма разлика като източник за финансиране лидира продажбата на собствения апартамент, на второ място е използване на ипотечно кредитиране. Почти 40% от участниците в изследването са готови да вземат ипотечен кредит, за да купят извънградски имот.
Почти една трета от анкетираните притежават достатъчни собствени средства за купуването на къща, а близо 20% смятат да се възползват от материалната помощ на близки хора. Най-малко популярен е потребителският кредит. До неговата помощ са съгласни да прибегнат около 10% от участниците в изследването. И това е разбираемо: лихвите при потребителските кредити са по-високи, отколкото при ипотечните.
Половината от анкетираните са готови да похарчат за покупка на жилище до 3 милиона рубли (72 000 евро - бел.ред.), 40 процента - от 3 до 5 милиона (72 хил.-120 хил. евро), и едва 8% - от 5 до 7 милиона рубли (120 хил.-168 хил. евро).
Мечтата за собствена къща може да се превърне в реалност само след пет години при това и за тези, които са готови да платят за тази мечта не повече от три милиона. През миналата година в Русия са били предадени за експлоатация малко повече от 58 млн. кв.м жилищна площ, властите поставиха задачата до 2020 г. да са готови още 142 милиона кв. метра. На практика това означава всяка година да се строят по квадратен метър на човек. При това над 60% от цялото жилищно строителство в страната трябва да е нискоетажно и евтино, т.е. себестойността му не трябва да надвишава 30 хил. рубли за квадрат (720 евро - бел.ред.). Експертите смятат, че това е напълно постижимо при общите усилия на държавата и бизнеса.
По думите на Елена Николаева, президент на Националната агенция за нискоетажно и котеджно строителство (НАМИКС), в близко време ще бъдат инвестирани допълнително близо 25 млрд. рубли за стимулиране развитието на жилищното строителство. Внешекономбанк вече е предоставила 50 млрд. рубли за евтини кредити за строителство. Да се реализират обаче днешните амбициозни задачи за пробив в сферата на нискоетажното строителство може само при ефективното държавно-частно партньорство, участието на отрасловите институции за развитие и местните администрации. Примери за такова участие и партньорство вече има.
В Подмосковието вече има селища, където се строят къщи за по 45 хиляди рубли за квадратен метър (1080 евро), а в регионите могат да се намерят жилища и за по 30 хил. за квадрат. Експертите смятат, че за пет години може да се намали стойността на квадратния метър жилищна площ до 35 хил. рубли дори в Москва.
 

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 567

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 592

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 546

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 526

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ