20 Април 2024събота14:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Съюзнически ритник

/ брой: 180

автор:Юри Михалков

visibility 328

В създалата се ситуация има всички основания Франция да си зададе въпроса за "здравината на алианса със САЩ". Това каза външният министър Жан-Ив Льо Дриан по повод на разразилата се геополитическа буря в лагера на Запада заради провалената френско-австралийска сделка с подводниците. 

По инициатива на Вашингтон миналата седмица бе обявено създаването на тристранния пакт Австралия – Обединеното кралство – САЩ (AUKUS), фокусиран върху Индо-Тихоокеанския регион с прицел най-вече срещу Китай, но също и срещу Русия. В рамките на начинанието Австралия трябваше едностранно да се откаже от подписаната през 2016 г. сделка с Франция за доставянето на 12 дизелови подводници. Но ще получи поне 8 атомни подводници от САЩ, въоръжени с крилати ракети. Вашингтон и Канбера уверяват, че подводниците няма да носят ядрени ракети, но близо до ума е, че тези уверения са залъгалки за наивници. На практика САЩ лишиха Франция от 56 милиарда евро, които тя щеше да получи за подводниците. Образно казано, печалбата ще отиде във военната индустрия на САЩ.

С право Париж се чувства ограбен, измамен и подритнат. Почти съчувствената реакция на Вашингтон и Канбера е доказателство за белята, която са направили. САЩ дори не пестят думи, за да покажат колко държали на Париж като жизненоважен съюзник. Очевидно във Вашингтон се опасяват от ответните действия на Франция. 

А тя не е случайна държава и няма да остави нещата без контраотговор, включително наказателен. Вече се чуха познатите призиви за излизане от НАТО, а страната има опит в това отношение. Чак до напускане едва ли ще се стигне. Но със сигурност може да очакваме инициативи и послания на Париж за далеч по-независима от САЩ външна политика, при това не само в Индо-Тихоокеанския регион или спрямо Китай. Включително до изработване на отделна от САЩ обща външна политика. И това може да засяга както военната индустрия, така и сформирането на общоевропейски военни сили. Въпросът на Льо Дриан предполага и такива отговори. А защо да не продаде и някоя подводница на Китай – ей тъй, напук на САЩ.

 

 

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ