Съветът на ЕС прие петия пакет от санкции срещу Русия
Съветът на ЕС прие петия пакет от санкции срещу Русия, информира БНР. Според приетите предложения на Европейската комисия в новия пакет се налага забрана за внос на въглища от Русия в размер на 4 млрд. евро годишно.
Спирането на вноса и трансфер на въглища и други изкопаеми горива от Русия влиза в сила от 22 август, става ясно от публикуваното решение на Съвета на ЕС.
Въвежда се пълна забрана за транзакции с 4 ключови банки на Русия, сред които "ВТБ", представляващи 23% от пазарния дял на руската банкова система. Ограничителните мерки включват също забрана за достъп на руски кораби до пристанища на ЕС. Предвиждат се и санкции за пътнически транспортни оператори на Русия и Беларус.
Пакетът включва забрана за достъп до пристанищата в ЕС на кораби, регистрирани под руски флаг, като изключения се допускат за селскостопански и хранителни стоки, хуманитарна помощ и енергия.
Руските и беларуски сухопътни транспортни оператори няма да могат да превозват стоки в ЕС, дори и да преминават транзитно. Изключения се допускат само за фармацевтични, медицински, селскостопански и хранителни продукти, включително пшеница, както и сухопътни превози с хуманитарни цели.
Също така се предвижда и забрана за износ в размер на 10 млрд. евро в други сектори, в които Русия е уязвима като квантови компютри, както и важно машинно и транспортно оборудване, а и на внос на продукти като дървесина, цимент, морски дарове и алкохол.
Пакетът включва и обща забрана за участие на руски компании в публични търгове в страните членки на ЕС и изключване на каквато и да било финансова подкрепа за руски обществени организации.
Подробности какво включва петият санкционен пакет на ЕС:
- Забрана за влизане на руски кораби в пристанищата на страната.
„Забрана за предоставяне на достъп до пристанищата на ЕС на кораби, регистрирани под руски флаг. Изключения се предоставят за селскостопански и хранителни продукти, хуманитарна помощ и енергия“, се казва в изявлението;
- Споразумение за ембарго върху руските въглища, което ще влезе в сила в края на лятото.
„Забрана за закупуване, внос или прехвърляне на въглища и други твърди изкопаеми горива в ЕС, ако те произхождат или са изнесени от Русия, считано от август 2022 г. Понастоящем вносът на въглища в ЕС възлиза на 8 млрд. евро годишно“, се казва в изявлението;
- Забрана за всички руски и беларуски автотранспортни компании, които възпрепятстват автомобилния превоз на стоки в рамките на ЕС, включително при транзит.
„Въпреки това се предоставят дерогации за редица продукти, като например фармацевтични, медицински, селскостопански и хранителни продукти, включително пшеница, както и за автомобилен транспорт с хуманитарна цел“, обясни Съветът на ЕС;
- Забрана за внос на реактивно гориво, квантови компютри и полупроводници в Руската федерация.
„Допълнителни забрани за износ, насочени към реактивно гориво и други стоки като квантови компютри и съвременни полупроводници, високотехнологична електроника, софтуер, чувствителни машини и транспортно оборудване“, се казва в доклада;
- Забрана за внос на морски дарове и алкохол.
„Нови забрани за внос на продукти като дървен материал, цимент, торове, морски дарове и спиртни напитки. Договорените забрани за износ и внос са съответно само 10 млрд. евро и 5,5 млрд. евро“, се казва в изявление на Съвета;
- Забрана за трансакции и замразяване на активи на „четири ключови руски банки“, чиито имена все още не са публикувани.
„Пълна забрана за трансакции е наложена на четири ключови руски банки, които представляват 23% от пазара в руския банков сектор. След като тези банки бяха изключени от SWIFT, сега активите им ще бъдат замразени, като по този начин те ще бъдат напълно откъснати от пазарите на ЕС“, се казва в изявлението. По-рано Европейската комисия потвърди, че ВТБ е включена в четворката;
- Разширяване на забраната за продажба на банкноти и ценни книжа, деноминирани във валути на ЕС, на юридически образувания в Русия и Беларус, и разширяване на забраната за трансакции с криптовалути.
„ЕС прие редица целенасочени икономически мерки за засилване на съществуващите икономически мерки, като например разширена забрана за трансакции с криптовалути и за продажба на банкноти и ценни книжа, деноминирани в официална валута на държавите от ЕС, Русия и Беларус на всяко физическо лице или юридическо образувание или организация в Русия и Беларус“, се казва в документа;
- Разширяване на черния списък по Русия и Беларус, като в него се включат „длъжностни лица, бизнесмени и членове на техните семейства“, чиито имена ще бъдат публикувани по-късно.
„Освен това Съветът реши да наложи санкции на компании, чиито продукти или технологии са изиграли роля в инвазията, ключови олигарси и бизнесмени, висши служители на Кремъл, поддръжници на дезинформацията и манипулирането на информацията, които систематично разпространяват наратива на Кремъл за руската военна агресия в Украйна, и членове на семействата на лицата, които вече са санкционирани, за да се гарантира, че санкциите на ЕС няма да бъдат заобиколени“, се казва в изявление на Съвета на ЕС.
По-рано ЕС изключи 7 руски банки от международната система за междубанкови разплащания SWIFT, сред които бяха ВТБ, Россия, Откритие, Новикомбанк, Промсвязбанк, Совкомбанк и ВЕБ.РФ.