07 Юли 2024неделя06:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Състоянието на икономиката се влошава

Бизнесът е под двойния натиск на кризата в еврозоната и на проблемите от вътрешния пазар

/ брой: 7

автор:Дума

visibility 59

Кризата на вътрешния пазар в България продължава да се задълбочава, сочат последните данни на НСИ. Статистиката за пореден път отчита намаляване на потреблението, като ръст единствено отчита търговията с поръчки по интернет, която скача през ноември с 5.7%, и търговията с облекла и обувки - 1%.
Но тези ръстове се дължат на спецификата на пазара и на сезонни фактори, а не на възстановяване на търсенето. Повишеното търсене на облекла и дрехи е обичайно за нов сезон.
В бизнеса ситуацията също е тежка. Компаниите са под натиск както от кризата в еврозоната, така и от проблемите на вътрешния пазар, и двата фактора взаимно се подсилват. Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) са анемични, като повишението им на годишна база се дължи основно на увеличаване на задълженията на българските компании към чуждестранните им акционери. За октомври БНБ дори отчете отрицателни ПЧИ в размер на 41.1 млн. евро, като отливът на капитали се дължи на това, че част от фирмите са изплатили дългове.
В същото време средната работна заплата е нараснала през тази година със 7%, тоест конкурентоспособността на българската икономика намалява, докато кризата на потребителското търсене се задълбочава.
Проблемите в строителния сектор също се задълбочават. НСИ отчита спад с 1.1%  на строителната продукция през ноември спрямо октомври. На годишна база има повишение от 1.2%, което обаче се дължи основно на сезонни фактори като по-студеното време през същия месец на 2011 г.
И промишленото производство е в криза. По предварителни данни през ноември 2012 г. в сектора има месечен ръст от 0.9%, но на годишна база е налице спад с 2.1%. Данните недвусмислено показват, че състоянието на българската икономика се влошава, и то през последното тримесечие на годината, което е традиционно най-силното за икономическия рсатеж.
Негативните тенденции са донякъде компенсирани от притока на капитали от европейските фондове и от износа. През периода януари - ноември 2012 г. износът на България за трети страни се увеличава с 13.4% спрямо съответния период на предходната година и е в размер на 15.6 млрд. лв., но вносът нараства с 11.1% и е на стойност 19 млрд. лева. През първите единадесет месеца на 2012 г. общо за трети страни и ЕС са изнесени стоки за 37.7 млрд. лв. и спрямо съответния период на 2011 г. износът се увеличава с 3.1%, а общата стойност на внесените стоки е 46.0 млрд. лв. и нараства с 9.8%.

57% от работодателите се възползват от подчинените си


57% смятат, че работодателите се възползват от работата на другите хора, а 52 на сто, че мислят само за своите нужди. Това показа проучване на Евробарометър. Изследването показва още, че почти половината от българите - 49%, биха предпочели да работят за себе си, а 40% заявяват, че предпочитат да бъдат наемни служители. 44% от българите ще започнат някаква своя дейност, ако имат достатъчно пари. За сравнение, 17% от европейците планират собствен бизнес, ако получат пари.

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 925

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 887

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 1088

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 946

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 2032

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 1050

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 1051

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ