20 Ноември 2025четвъртък13:43 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

САЩ тестваха крилата ракета

Москва обвини Вашингтон, че ескалира военно напрежение с тези изпитания

/ брой: 160

автор:Дума

visibility 1130

Съединените щати обявиха, че на 18 август са извършили успешно изпитание на конвенционална крилата ракета с наземно базиране и с обсег над 500 км, съобщиха световните агенции. Тестът на ракета с подобен обсег би бил невъзможен по силата на Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег, от който Вашингтон се оттегли в началото на месеца, след като обвини Русия, че го нарушава. Москва категорично отхвърля обвинението.

Ракетата, изстреляна от остров Сан Никълъс край Калифорния, успешно порази целта си след полет от над 500 км, се казва в комюнике на Пентагона, цитирано от Ройтерс.

Представители на Пентагона обявиха намерението си да тестват ракета с обсег приблизително хиляда километра още през март. Там също така се надяват да тестват балистична ракета със среден обсег през ноември.

Русия обвини Съединените щати, че разпалват военно напрежение, като тестват наземна крилата ракета, но заяви, че няма да бъде въвлечена в надпревара за въоръжаване, съобщи Ройтерс.

"Всичко това предизвиква съжаление, САЩ очевидно са поели по пътя на ескалация на военното напрежение. Няма да се поддадем на провокации", коментира зам.-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков. "Няма да позволим да бъдем въвлечени в скъпа надпревара за въоръжаване", допълни той.

Рябков потвърди, че въпреки теста, Русия не планира да разгръща нови ракети, освен ако САЩ не го направят първи.

По-рано руският външен министър Сергей Лавров коментира, че САЩ се опитват да разрушат глобалната система за контрол на оръжията, за да могат да правят каквото си искат без ограниченията на никакви споразумени.

Вашингтон вече се оттегли от Договора за балистични ракети, както и от Договора за ликвидиране на ракетите с малък и среден обсег и, според Лавров, САЩ се готвят да се откажат и от Договора за ограничаване на стратегическите оръжия и този за пълната забрана на ядрените опити.

Междувременно Вашингтон продължава дипломатическите совалки със своите съюзници за разполагане на ракети със среден обсег в Азиатско-Тихоокеанския регион. Китай реагира и заплаши с контрамерки, ако САЩ разгърнат ракети със среден обсег на действие в Азия и предупредиха съюзниците на САЩ за последствия, ако разрешат такива оръжия на тяхна територия.

И Русия реагира и обяви, че ще предприеме мерки, ако САЩ разположат ракети в Азия след срива на договор за контрол на оръжията и че очаква Япония да внедри нова американска система за изстрелване на ракети.

През юли Министерството на отбраната на Русия съобщи, че с Китай са провели първия си съвместен въздушен патрул в Азия.

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 307

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 299

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 318

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 282

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ