САЩ пак сеят раздори
Вашингтон отваря вратите за нов конфликт между Грузия и Русия
/ брой: 176
В резолюция, приета преди броени дни от американския Конгрес на САЩ, се призовава Русия да се изтегли от окупирана Грузия, пише в. "Правда". В документа се подчертава, че Абхазия и Южна Осетия се смятат за региони на Грузия, окупирани от Руската федерация. Резолюцията приканва правителството на Русия да предприеме стъпки, отговарящи на условията на мирното споразумение между Грузия и Русия от 2008 г., включително да върне войските си на позициите отпреди войната и да осигури достъпа на хуманитарна помощ до всички засегнати от конфликта.
Подобна намеса отвън естествено предизвика доста остра реакция в засегнатите страни. Според независимия грузински политолог Георги Каджая "тази резолюция е сурово предупреждение към Русия. Зад Грузия стоят САЩ, които рано или късно ще й помогнат да възстанови справедливостта. Главните събития тепърва предстоят", прогнозира Каджая.
Друга е, разбира се, реакцията в Русия, Абхазия и Южна Осетия. В интервю за "Правда" посланикът на Южна Осетия в Русия Дмитрий Медоев заяви, че "уважаемите американски конгресмени са заиграли по свирката на грузинския реваншизъм, който разпали преди три години войната срещу Южна Осетия. Вероятно американската страна е била невярно информирана за събитията. Защото митът за окупацията на Грузия от Русия няма нищо общо с реалността. Никой не е окупирал Южна Осетия. Нейният народ изразява огромна признателност към Русия и ръководството й за навременните и смели решения, взети от него през август 2008 г. Единствено те спасиха народа на Южна Осетия от грузински геноцид". Сходна бе и реакцията на абхазката страна.
Посланикът на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин обаче съзря в резолюцията "обичайното плюене срещу Русия" и предложи да не се реагира изобщо. По думите му "Русия не може да окупира държава, която признава и от която е получила покана да разположи руски войски на нейна територия". "Това е мярка, взета по принуда, защото други държави като САЩ и международни организации от рода на ЕС и НАТО отказаха да предоставят на Абхазия и Южна Осетия гаранции за сигурността им и за ненападение от страна на Грузия", заяви Рогозин. "При това положение руското военно присъствие е единственият фактор, осигуряващ стабилност в региона. Ако на сенаторите от САЩ не им достига юридическа подготовка, готови сме да им осигурим курсове за повишаване на квалификацията в някой руски юридически вуз, допълни Рогозин.
Позициите на мнозина експерти от Москва, Сухуми и Цхинвали се свеждат до това, че американците "не знаели", "не познавали нещата", "нямали информация". Тълкуване, което не издържа никаква критика. Американската страна съзнателно подкрепя реваншистките стремежи на Тбилиси, резюмира изданието. Ще припомним, че прогрузинските изявления от този род на тогавашния държавен секретар Кондълиза Райс и други видни политици в САЩ бяха възприети от грузинския политически елит като сигнал за действие, "за да възстановят териториалната цялост на Грузия".
Ако се ухажват по този начин грузински политици, жадуващи за реванш, това може да провокира ескалация на конфликта. Американското ръководство чудесно го разбира и съзнателно подклажда огнището на напрежение край южните предели на страната ни. Всичко това отново доказва, че "рестартирането", обявено от Обама, на практика не струва нищо, тъй като резолюцията на Конгреса съдържа пряка заплаха за Русия.