19 Април 2024петък23:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

САЩ нахлуват в Африка

Американски бойни части вече се дислоцират в различни "критични" точки на контининта в очакване на поредната военна авантюра на тема петрол

/ брой: 137

автор:Дума

visibility 709

Решението на президента на САЩ Барак Обама да изпрати армейски подразделения в Уганда за борба с религиозни екстремисти предизвика нееднозначна реакция както в Съединените щати, така и по света, съобщи Асошиейтед прес. Според агенцията много международни експерти недоумяват от какво точно е предизвикано подобно решение, което на фона на неприключилите кампании в Афганистан и Ирак очевидно ще вкара американската администрация в нова военна кампания. В общи линии по оценки на известни международни наблюдатели формалният повод е борба с екстремистката групировка "Съпротивителна армия на Господ" на самопровъзгласилия се за пророк военнопрестъпник Джозеф Кони, но според тях в основата на всичко лежи контролът над африканския петрол.
    Започвайки миналата седмица силовата акция, Обама информира Конгреса, че изпраща в Уганда контингент от сто военослужащи от специалните части, които при нужда ще водат бойни действия и на териториите на още три съседни страни - Централноафриканската република, Демократична република Конго, както и в Южен Судан, допълва агенция АП.
В неделя президентът на Уганда Йовери Мусевениаяви в интервю за Си Ен Ен, че американските военни няма на вземат непосредствено участие в сраженията с терористичната групировка, а ще присъстват в качеството си на военни специалисти. В тази връзка сенаторът Джин Маккейн, загубил президентската надпревара срещу Обама през 2008 г., заяви, че изпращането на военен контингент в Централна Африка, независимо от "добрите подбуди", заплашва да вкара САЩ в дълга и изтощителна война. "Аз съм разочарован, че администрацията не се консултира с членовете на Конгреса, преди да вземе подобно решение", подчерта сенаторът, цитиран от в. "Вашингтон пост". Според изданието нарастването на американското присъствие в Африка е съвсем необичаен и необясним политически ход.
По мнението на някои експерти решението на американския президент е повлияно от редица икономически фактори. На първо място, сломяването на разнородните африкански метежи не е типично за досегашната американска практика, подчертана в. Независимая газета". По-скоро става дума в хода на новата операция в Централна Африка неафишираната цел на САЩ е прочистването и обезпечаването на сигурността по трасетата за нови нефтопроводи от Южен Судан, които конкретно влизат в стратегическите интереси на Вашингтон.
Припомняме, че тази страна, отделила се от Судан през юли, е възприемана от САЩ като ключов съюзник в региона вече от няколко десетилетия. В същото време властите на новата африканска държава вече посочиха САЩ като свой главен стратегически приятел и изразиха готовноста си да предоставят на Вашингтон част от своята територия за създаването на най-голямата в целия континент американска база, коментира в."Комерсант". Освен това американски корпорации вече заявиха, че подготвят амбициозен проект за строителство на нефтопровод с голям капацитет от Южен Судан до Атлантическото крайбрежие с терминали в Камерун, допълва изданието.
Засега според политически наблюдатели главната пречка по пътя на трансафриканския нефтопровод си остава Джозеф Кони и неговите главорези, постоянно заплашващи и нападащи Южен Сунан. По същество тази групировка би могла да бъде унищожена с малко повече съвместни усилия от страна на страните в региона, но едва ли съществуват някакви гаранции, че след евентуална победа над Кони американските политици няма да изпратят допълнителни контингенти за защита на националните интереси на САЩ, коментират наблюдателите. 


 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ