19 Септември 2024четвъртък01:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

САЩ наблягат на хиперзвуковото оръжие

В Пентагона признаха изоставането на страната в тези въоръжения от противниците ѝ

/ брой: 105

автор:Дума

visibility 1234

САЩ възнамеряват да ускорят разполагането на хиперзвуково оръжие, заяви Майкъл Уайт, който отговаря за този вид въоръжение в Пентагона. Той обяви това на видеоконференция в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. "Бюджетът за 2022 финансова година предвижда закупуване на тези системи и по този начин ще може действително да се ускори разгръщането на въпросния потенциал", цитира думите му "Нешънъл дифенс". Специализираните институти на армията на САЩ работят по три направления в областта на хиперзвуковите оръжия: бърз неядрен удар (балистична ракета, изстрелвани от подводници тип "Вирджиния"), хиперзвуково оръжие с далечен обсег (с обхват от 2200 км) и оръжие за бързо реагиране с въздушно базиране (бойна глава, която може да развие скорост до 20 Маха и има обхват на полета около 925 км). Според Уайт Пентагон дава приоритет на крилатите ракети с въздушно базиране. Той даде да се разбере, че въпросните въоръжения заради размера си са по-съвместими с други хиперзвукови платформи. По сведения на център "Джейнс" Агенцията за противоракетна отбрана (ПРО) на САЩ е поискала за 2022 финансовА година $247,9 млн за разработване на средства за защита срещу хиперзвуково оръжия.
„Нашите противници разполагат със значителен потенциала от балистични ракети, те разработват значителен потенциал от хиперзвукови ракети“, каза  още Уайт, цитиран и от ТАСС. По думите му САЩ изостават В оперативните характеристики на такива оръжия. „Разработваме хиперзвукова система, за да гарантираме способността да контролираме времевата рамка на конфронтацията, която е необходима за ограничаване на бъдещи конфликти“, добави той.
"През последното десетилетие потенциалните ни противници взеха решението да преминат към хиперзвукови системи, да създадат нов потенциал. Това сериозно стеснява времевите рамки на противостоенето. По-рано можехме да си позволи да не вървим напред в това отношение, но сега не разполагаме с такъв разкош. (Противниците) разполага с потенциал, който ние нямаме".
ТАСС припомня, че в годишните си послания до Федералното събрание през 2018-2019 г. руският президент Владимир Путин обяви създаването от Русия на нови модели стратегически оръжия: ракетната система "Сармат" с тежка междуконтинентална балистична ракета, ракетната система "Авангард" с планиращ крилата бойна глава, лазерният боен комплекс "Пересвет", авиационната ракетна система Кинжал "с хиперзвукова крилата ракета, стратегическият комплекс "Буревестник" и безпилотният подводен апарат "Посейдон".
Междувременно излизащият на английски китайски вестник "Глобал таймс" предупреди САЩ, че Китай създава ядрена мощ, от която американският елит трябва да трепери. "Трябва да сме подготвени за интензивна борба между Китай и САЩ. Броят на ядрените бойни глави в Китай трябва да достигне количеството, което да кара елитите на САЩ да потръпват, ако се придържат към идеята да влязат във военна конфронтация с Китай", пише главният редактор на вестника Ху Сичжин. По думите му "междуконтинентални балистични ракети на подводници ще формират стълба на нашата стратегическа воля."Това е крайъгълният камък на стратегическото възпиране на Китай срещу САЩ. На тази основа можем спокойно и активно да управляваме разногласията с Вашингтон, за да избегнем незначителен инцидент, предизвикващ война", убеден е той.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ