Със заповед на Найденов крадат тръби на МРРБ
Министърът разпоредил да се премахнат тръби на "Напоителни системи" и да се предадат за скрап
/ брой: 87
Поредна далавера в земеделското министерство огласиха вчера депутатите от Коалиция за България. Те настояха за оставката на Мирослав Найденов и попитаха какво още трябва да се случи, за да бъде сменен този човек. Със заповед на министъра на земеделието се предвижда нарязването и предаването за скрап на помпените съоръжения на "Напоителни системи". Рязането вече е започнало. Освен тръбите на дружеството обаче, със заповед на Найденов са изровени и нарязани 20 километра от водопровода Силистра-Добрич, които са собственост на регионалното министерство. Заповедта е била показана от хората, които са извършили дейността. След като от МРРБ разбрали тези дни, изпратили полиция, за да се проучи какво се случва, отговорът бил "еми, някакви крадци", обясни Димчо Михалевски. "Запомнете името Радко Петров Ганчев и фирмата му "Медведев", продължи Михалевски. Всичко това се случва чрез Найденов и Ганчев. Държавата, в частност МРРБ, вече е ощетена с 12 милиона лева само от това действие и размятането на заповедта на Найденов, заяви Михалевски. Той обясни, че става въпрос за 6 хил. тона метал, по 2 хил. лв. на тон, прави 12 милиона лева. "Г-н Велчев, самосезирайте се и махнете този човек. Г-н Борисов, докога ще мълчите", попита Михалевски. Той бе категоричен, че ако това мълчание продължи, единственият виновник за случващото се ще е министър-председателят.
И на други места е започнало изравянето и рязането на тръби, съобщиха социалистите. Найденов е разпоредил да се нарежат и предадат като старо желязо 15 000 тона, като за всеки непредаден тон ще се дължи неустойка от 200 лв. Според специалисти обаче има възможност да се предадат едва по една трета от собствеността на дружеството във всеки регион. Така по прости сметки общата неустойка ще е 2 милиона лева.
В бургаско също е започнало разравянето и ваденето на тръби. Кметът на Каменово обаче спрял работата. Той обаче е от БСП, обясни Пенко Атанасов. Трябва да правим отряди по места, за да спираме тези далавери ли, продължи той. На друго място пък директор на регионалното звено на "Напоителни системи" е отказал да изпълни разпореждането. Бил е уволнен и заменен с поредната "калинка", съобщиха още социалистите.
Най-малкото е нерентабилно, тръбите трябва да се изравят, да се режат и да се закарат за предаване, като накрая за килограм ще се вземат 20-25 стотинки, обясни Мая Манолова. Депутатите от КБ зявиха още, че няма разрешение да се рови и да се вадят тръбите.
Българският Бил Гейтс все още работи в системата, припомниха социалистите и попитаха какво се случва. Слага се кръст на българското земеделие, заключиха те.
От своя страна Мирослав Найденов заяви пред журналисти, че това е поредната атака на БСП срещу него и отрече да е издавал заповед за унищожаване на "Напоителни системи".
Стайко Ганчев: Режем тръбопроводи, които не работят
Никъде не демонтираме тръбопроводи, които работят. Демонтираме само там, където са неработещи. Това каза Стайко Ганчев, изпълнителен директор на "Напоителни системи" ЕАД, на извънредна пресконференция вчера. Колкото до уволнения шеф на клон, разбра се, че той се казва Санде Костадинов и според Ганчев е уволнен заради изключително лошото управление на клона, който е ръководил.
Ганчев призна, че трябва да бъдат продадени 15 000 т скрап, като от тях щели да получат 4,5 милиона лв. "Цените варират от 230 до 390 лв. за тон. Предстои още около 13 000 тона да бъдат продадени. Продадени са около 2 000 тона", уточни Ганчев.
15 000 т са изчислени на база това, което е направено като предварително проучване с представителите на 10-те клона на "Напоителни системи" в България, обясни Ганчев. Всички са подали списък с неработещи помпени станции и тръбопроводи, които са бракувани. Направена е предварителна оценка и на Софийската стокова борса са пуснати определени количества, обясни той. Според изчисленията трябва да бъдат предоставени по 1500 т от район. Ганчев призна и че при неизпълнение на това количество неустойката е около 200 лв. на тон, а срокът за изпълнението на 1500 т скрап от всеки клон на "Напоителни системи" е 300 дни.
Договорите са сключени за 300 дни, но до септември ще приключим. На някои места сме спрели, тъй като хората са засели, каза Ганчев.