18 Май 2024събота23:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Със 100 хил. лв. ремонтират екопътека, изградена за 20 хил.

Колосалната сума предизвика скандали и раздори сред общинските съветници в Трън

/ брой: 32

автор:Юлия Кулинска

visibility 1181

Феноменално, магично, забележително. Приказка от скали и вода, която спира дъха. Това е Ждрелото над река Ерма край пернишката община Трън. Заради божествената му красота Алеко Константинов възкликнал: "Швайцария!!!". В миналото уникалното място беше една от най-предпочитаната дестинация за краткотраен отдих на българи и чужденци. През последните години обаче екопътеката в Ждрелото

потъна в разруха и стана опасна

за преминаване. Два моста са провиснали заплашително с повече от 5 и 9 м просвет. Първият е непосредствено пред Ломнишкото ждрело на река Ерма, а вторият е над река Ябланица, преди Зелени вир. Необходима е подмяна на 10 на сто от дъските и 80% от парапетите. Необходимо е и да се реконструират стъпалата по трасетата и др.
Преди дни стана ясно, че екопътеката ще бъде ремонтирана основно. Мярката е предприета след сигнал на сдружение "Зелени инициативи" и проверка на РИОСВ в Перник. Направено е проучване от Българската асоциация за селски и екологичен туризъм (БАСЕТ), на чиято база е изготвен проект за реконструкция на трасето. Още през лятото на миналата година организацията излезе с предварително становище относно проекта за реконструкция на Трънската екопътека в двата й сектора по реките Ябланица и Ерма.
Сумата от около 100 000 лева, необходима за поправките, предизвика скандали в Трънския общински съвет. Общинари недоумяват за какво ще бъде похарчена колосалната сума, при положение, че строежът на пътеката е струвал 30 000 лева. От тях 10 хиляди са дадени за обучители и офиси. Как може да се направи цялата екопътека за 20 хиляди лева, сега ремонтът да е около 100 000, възмущават се съветниците.
Според Иван Искренов цената за ремонта е разумна. "Първата част от пътеката беше дарение за около 4000 долара. Трудът беше изцяло от хора, регистрирани в "Бюрото по труда", обясни той. На заседанието стана ясно още, че мостовете по Трънската екопътека са изградени от алпинисти, като разходите при строежа са отишли предимно за тях.

Дали всичките пари наистина ще бъдат похарчени за ремонта


или част от тях ще попаднат в нечии джобове, ще стане ясно след реализирането на проекта. А може би не!?
Екопътеката е с дължина е 13,2 км. Тя е изградена преди 15 години по инициатива на БАСЕТ, която държи патента за сглобките на мостчета. За да се измине цялото трасе, са нужни около осем часа. То преминава през врязани в скалата тунели, водопади и водни прагове. Маршрутът е кръгов. Тръгва се от трънската махала "Богоина", достига се до с. Банкя, красивото Ябланишко ждрело, отново се връща в с. Банкя, върви до местността "Китка" и едноименния връх и завършва край Трън. Над 60 пейки със сенници, информационни табла и указателни табели улесняват придвижването по трасето. Четири заслона приютяват туристите. Екопътеката продължава в Сърбия край атрактивните скали на Гребен планина. Поради стръмните и острите си завои пътеката може да се окаже доста хлъзгава и непревземаема в отделни части, ако е мокро.
В първата част на краткото едночасово пътуване по Трънската екопътека има много поредни стръмни изкачвания и завои, разкривени дървени мостчета и екзотични водни каскади на бързотечащата вода.

Пътят е осеян с разнообразие от могъщи скални картини

малки пещери, тунели и зашеметяващото ждрело на река Ерма. Екопътеката го пресича на две места, от които гледките са незабравими. Във втората част на приключението се преминава през тунел, прокопан в скалите, но липсва каквото и да е осветление, така че макар и кратък, често не се вижда къде стъпвате. Третата част е свързана с последното пресичане на речното ждрело. Следва стръмен наклон от 45-50 градуса, който води до върха, където неописуемото преживяване е към своя край. Тук гледката е омайна и разбирате, че тежкото изкачване си е заслужавало. От върха се вижда красотата на четири различни местности. Слизането трае около 20-тина минути по много по-кратък и лесен път от този на изкачването.

Сълзите на двама влюбени създали водите на  Ерма

Една от най-прочутите легенди за приказно красивото Трънско ждрело е свързана с  невъзможната любов. Младеж и девойка се обрекли един на друг, но момичето било много богато, а момчето тънело в бедност. Майчина клетва превърнала двамата в две скали, обречени да са близо един до друг, но никога заедно. Столетия наред вкаменените момък и девойка плачели, а от сълзите на нещастната им любов се родили водите на река Ерма.
Според друга легенда, самият Архангел Михаил разсякъл канарата със своята секира, за да свърже двама влюбени, които огромната скала разделяла.
Трето предание разказва за манастира "Св. Петър", който се намирал на върха на ждрелото. Един монах се замонашил там. На 40-ия ден  от поста и молитвата му се явил Архангел Михаил и му казал, че заради неговата служба към Бога ще направи добро на хората и ще разцепи скалата, за да може водата да се оттича по-лесно.
Цялото ждрело на река Ерма е дълго около 100 метра, а в най-тясната си част е широко не повече от 5 метра. В най-ниската част разстоянието между скалите е едва 3-4 метра. Отстрани се издигат стръмните зъбери на Жилав камък и Църквището. В най-високите си части отвесните скали са високи близо 200 метра. Самата река извира от Власинското езеро в Сърбия. Дълга е 65 км и тече на територията на двете страни.
Ждрелото се е образувало на 25-ия километър. Научното обяснение за възникването му е, че то е в резултат от хилядолетното ерозионно действие на реката, която е прорязала дълбока теснина във варовика.



"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ