11 Юли 2026събота00:43 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Сърбия избира президент, парламент и местни власти днес

автор:Дума

visibility 1290

Сърбия гласува днес. В страната се провеждат предсрочни парламентарни и редовни президентски избори. В няколко общини, включително в Белград, гласуват и за местни власти, информира БНТ.

Изборите започват в 8:00 и ще продължат до 20:00 ч. местно време.

Общо осем са кандидатите за президент. За фаворит е сочен настоящият държавен глава Александър Вучич. Негов основен конкурент е бившият началник на Генералния щаб на сръбската армия Здравко Понош. Ново лице е преподавателката в биологичния факултет на Белградския университет Биляна Стойкович. Зад нея застава коалицията, обединяваща левоцентристи и екоаткивисти, които организираха масови протести с искане за по-чист въздух. Правителството след това взе решение да спре проекта за мина за добив на литий на англо-австралийския гигант "Рио Тинто".

Въпреки това интрига на президентския вот не се очаква. Президентът Вучич заяви, че резултат под 60 процента би бил неуспех за него. Опозицията на свой ред, обяви, че ако се стигне до втори тур, това би било победа.

Без изненади се очаква да са и резултатите на парламентарните избори, за които са регистрирани 18 листи. Според социологическите проучвания Сръбската прогресивна партия на президента Вучич има подкрепата на над 50 процента от гласоподавателите - далеч пред опозиционната коалиция и социалистите.

В няколко общини, включително столицата Белград, се провеждат и местни избори. Голям успех за опозицията би била победа в столицата. Освен това броят на опозиционните депутати в 250-местния парламент би застрашил мнозинството в парламента.

Войната в Украйна изглежда затвърди позициите на управляващите. Официално Белград отказа да наложи санкции на Русия, но осъди нарушаването на териториалната цялост на Украйна. Появи се идея сръбската столица да бъде домакин на диалога между Киев и Москва. Конфликтът в Украйна измести теми като екологията, корупцията и върховенството на закона.

Право на глас имат близо 6 и половина милиона избиратели. На 12 март правителството смекчи противоепидемичните мерки. Така че, няма специфични изисквания или ограничения в изборния ден.
Седем евродепутати ще бъдат част от международната мисия наблюдатели в Сърбия. Руски наблюдатели ще има също.

 

Над 72% от руснаците одобряват Путин

автор:Дума

visibility 1380

Снимка на деня - 10.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 1353

Гърция намалява цените на горивата през лятото

автор:Дума

visibility 1325

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ