21 Май 2024вторник21:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сърбия е с най-голям напредък за ЕС

Все повече македонци пък са разочаровани от процеса по разширяването

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 12

От всички балкански страни в процес на европейска интеграция Сърбия е постигнала най-голям напредък. Сърбия ще получи днес най-позитивния доклад от ЕК за напредъка за присъединяването към съюза, съобщи "Танюг", позовавайки се на анонимен източник от Брюксел. Докладът за Сърбия няма да включва искането на ЕК Белград да се присъедини към санкциите към Русия.
Определени области обаче отново ще бъдат смятани за проблематични: прилагането на Брюкселското споразумение, правосъдието и правата на човека и уеднаквяване на външната политика с тази на ЕС, пише пък в. "Вечерни новости".
Днес ЕК ще обяви доклад за напредъка на Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания и Косово.
Разширяването не е на автопилот и трябва гражданите, а не властите в страните членки на ЕС, да видят, че този процес е надежден и да позволят да се навлезе по-надълбоко в интеграцията. Тази препоръка даде еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле, коментирайки новите доклади на ЕК за напредъка на страните кандидати за членство.
Според Фюле, за когото този доклад ще бъде последен в мандата му на еврокомисар, страните от ЕС все повече водят разширяването и са отговорни за тази важна политика. "Това ще бъде петият и последен доклад за мен. Всеки от тях беше специален, а този ще бъде особено специален, защото включва три раздела – разширяване, страни членки и кандидати за членство", обясни Фюле.
Според него разширяването навлиза в нов етап. Комисията е започнала да изгражда нови стълбове на политиката на разширяване, свързана с най-основните въпроси, допълни той. Според него първият стълб е свързан с глави 23 и 24, отнасящи се до върховенството на закона и основните свободи. Вторият стълб е икономическото управление на страните кандидати с цел те да бъдат съгласувани с икономическите и търговските политики на ЕС и да подпомогнат конкурентността, растежа и създаването на работни места в страните. Третият стълб според Фюле е за административни реформи за засилване на демократичните институции.
Той изтъкна още, че последните пет години са били важни за връщането на доверието в процеса на разширяване, а следващите пет години ще бъдат важни, за да се задържи значимостта на този процес. Според него е важно да се постигне по-голяма сигурност и стабилност в съседните на ЕС страните, което е необходимо повече отпреди, защото има по-голяма конкуренция и натиск.
Брюксел е внимателен относно предложенията за решаване на политическата криза в Македония, пише в същото време македонският вестник "Вечер" във връзка с очаквания доклад. ЕК иска да има функционален парламент, който би работил с пълен капацитет. Изданието посочва, че от ЕК са внимателни относно условията, които ще поставят на Македония, за да не се смятат за изнудване.
В същото време 47% от гражданите на Македония смятат, че страната трябва да търси алтернатива и собствени модел за развитие извън ЕС. Това сочи проучване на Македонския център за европейско образование, цитирано от "Утрински весник". Изданието коментира, че това е първата анкета, в която гражданите масово обръщат гръб на ЕС и то не заради това, че не искат страната да стане член, а заради разочарованието от процеса. През 2007 г. 80% от македонските граждани смятаха, че членството в ЕС е полезно за страната.

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 370

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 366

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 401

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ