27 Април 2024събота05:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествия

Санкт Петербург - град на сбъднатите мечти

Старата руска столица пази славното си минало и традиции и не спира да очарова с модерната си визия туристи от цял свят

/ брой: 218

автор:Надежда Ушева

visibility 1786

Ако мога с три думи да го опиша...   Необикновен. Вълнуващ. Непредсказуем. Санкт Петербург - един от най-пленителните и красиви градове в света. Петербургци знаят това и се гордеят със своята история, архитектура, образование, изкуство, култура, минало. Величие, което проблясва от всеки камък и храм, от всяка улица и площад, от всяка фасада и дворец. Старата руска столица не спира да разказва достоверна приказка за това, което е било, което е и ще пребъде през годините.
Замислен и построен от цар Петър I Велики, в наши дни градът, който носи неговото име, продължава да "цъфти" и съперничи на европейски столици като Париж и Лондон.              
Мечтата на Петър I била Русия да има излаз на море, който да стане "Прозорец към Европа". В началото на ХVIII в. долината на р. Нева е отвоювана от Швеция и присъединена към територията на Руското царство. През 1703 г.   Петър I със силата на волята си успява да направи невъзможното - построява град в непристъпните блатисти местности около устието на Нева. На 27 май той полага основите на първата сграда - Петропавловската крепост. Строителството напредва с изключителни за времето си темпове. Започва изграждането на корабостроителница, позната като Адмиралтейството. Наблизо се издигат Зимният и Летният дворец на Петър I с Лятната градина - дело на първия проектант и главен архитект на града, швейцареца Доменико Трезини. Негова хрумка са едни от най-интересните здания на Санкт Петербург, сред които Александро-Невската лавра, Петропавловският събор. И още френски, немски, италиански архитекти работят по изграждането на съвременния облик на града, който неслучайно е определян като най-европейския в Русия, събрал в себе си богата култура от Запада и Изтока. Към края на века са издигнати над 60 черкви и 15 храма на други вероизповедания.
Днес тук може да се видят арменска, немска, финска църква... турска джамия, будистки храм, синагога. 
Казанският събор със своята полукръгла фасада и предна колонада, разположен на най-големия и оживен булевард "Невски проспект", респектира с необичайните си форми. Строителството му започва през 1801 г. по нареждане на император Павел I, който иска храмът да напомня на базиликата "Свети Петър" в Рим. Срещу него, в далечината, приковава поглед  божествената църква "Спас на крови", построена на мястото, на което император Александър II е  смъртоносно ранен през 1881 г. Друг символ на Петербург е Исакиевският събор, който е един от най-внушителните православни храмове на земята. Говори се, че в блатистата почва под сградата са забити около 24 000 подпорни стълба, а за позлатата на огромния купол са използвани сто килограма чисто злато. През 1928 г. богослужението в храма е преустановено и оттогава действа главно като музей.
В центъра на Северната столица няма по-високо здание от църквите, които сякаш закрилят града със своята символика и величие. Досега никой не смее да наруши това желязно правило и сградите галят окото със своята еднаква височина и подреденост, майсторски изваяни по двата бряга на Нева. Впечатлява и друго - запазени са старите имена на улици, площади, паркове от съветско та чак до царско време. И не само това - непокътнато е и културно-историческото наследство, което с днешна дата продължава да се пази, поддържа и почита. От площад "Ленин" "гледа" внушителна статуя, заобиколена от огромни падащи фонтани, на някогашния вожд. Градът носи неговото име от 1924 до 1991 г. На площад "Въстание", в центъра, се намира изискан хотел, чийто надпис с огромни букви гласи: "Город-герой Ленинград". Друга забележителност - легендарният крайцер "Аврора" - обявен за паметник на Октомврийската революция,  си стои на мястото, здраво пуснал котва в ледените води на Нева. Сега предстои да бъде ремонтиран в Кронщад.     
В интерес на истината символите на социализма в Петербург са значително по-малко, в сравнение с тези в Москва, където от всяка централна сграда може да се видят червената петолъчка с неизменните сърп и чук, и абревиатурата СССР.
Наричан още в разговор или в песни Питер, градът омагьосва чужденците и с неповторимото си Северно сияние и неописуемите Бели нощи, които започват от юни и продължават до юли. В този период дните са най-слънчеви и дълги, а нощта практически не настъпва. Това е като вид компенсация за жителите за мрачното време през по-голямата част от годината. Въпреки климатичните недостатъци обаче това място е истински рай, за който допринасят и неизброимите просторни паркове и градини с дворци, които вечерно време се затварят. Те грабват от пръв поглед със своята неземна красота, чистота, зеленина, антични статуи на различни божества, ситуирани на фона на приказни фонтани и езера. Разкошни са архитектурните ансамбли на Сенатския, Александровския, Михайловския, Дворцовия площад - там, където е разположен Зимният дворец. През 1764 г. Екатерина Велика разпорежда застрояването на Ермитажа заради нейната картинна колекция. По-късно той става най-големият музей в Русия и един от най-мащабните в света. Общата му площ е 127 478 кв.м. През декември ще бъде тържествено отбелязана неговата 250-годишнина.
Впрочем тук може да се посетят абсолютно всякакви музеи - от музеи на восъчните фигури и на ужасите през литературата, космонавтиката, изкуствата и религиите до транспорта и блокадата на Ленинград. 
В полунощ над 5-милионния град не спи, особено през топлите месеци, когато денят е най-дълъг и изпъстрен с разнообразни културни и фестивални събития. Санкт Петербург е изключително магнетичен нощем с всичките си светлини и изкушения, които предлага. Безспорно, едно от любимите развлечения е разходка с катер по многобройните канали на реката. Препоръчвам я след 1 часа през нощта, когато централните мостове над Нева (има общо над 340 моста) се разделят - истинско зрелище, за да могат големите кораби да акостират в пристанището на Петербург.    
Славната някогашна столица не спира да предизвиква гостите си. Поредната приятна изненада, пред която неочаквано попадаме, е скулптурната композиция "Мини град" в Александровския парк. Тя показва символите на Петербург - в умален мащаб, изработени от бронз, гранит и каменни блокове, с очертанията на каналите. Своеобразна атракция представляват фигурите на осемте известни архитекти - първостроители на града. Те седят на огромна маса, върху която е поставена картата на Петербург. До тях един стол остава свободен... Така всеки, който желае, може да седне на него и да вземе символично участие в обсъждането на плана на града. Или просто да си направи снимка за спомен.     
Горди петербургци и не само те наричат това място северен рай - в какъвто мечтае, и успяват да го превърнат Петър I и последователите му. Днес, 311 г. от началото, жителите пазят жива мечтата, с каквото могат я надграждат и я препредават на поколенията.           


Всяка нощ мостовете над Нева се разделят


 Петър I е увековечен с "Медният конник" на Площада на декабристите

Входът на Зимния дворец, централната част на Ермитажа, пред която се издига Александровската колона
Пушкин твори и завършва живота си в Санкт Петербург
 Снимки Авторката
 
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ