Борислав Гуцанов:
Само БСП може да върне грижите на държавата за хората
Трябва да спрем гибелната за страната политика на ГЕРБ, казва лидерът на градската организация на БСП във Варна
/ брой: 99
Валери Костов
Борислав Гуцанов е новият стар лидер на градската организация на БСП във Варна. На редовната отчетно-изборна конференция той спечели 76 процента от гласовете на делегатите за нов лидерски мандат. Бил е председател на Общински съвет-Варна. През 2010 г. след показната полицейска акция "Медузите" мандатът му е прекъснат насилствено. На последните избори той беше кандидатът на БСП за кмет на морската столица. Член е на Изпълнителното бюро на Националния съвет на БСП.
Цитати:
"За разлика от ГЕРБ, ние не виждаме във властта самоцел, тя е начин да извадим България от дъното"
"Нашият град се разпада, трябва да се възродят проекти, да се даде възможност на фирмите да работят "
- Г-н Гуцанов, на конференцията на градската организация във Варна отчетохте, че БСП трябва да направи едва ли "военизирана" структура, за да успее да противодейства на ГЕРБ в изборния ден. Нали по правило вотът е демократичен процес?
- По правило е така. За ГЕРБ не е така. Примери много след последните местни избори. Като се започне от това, че беше ограничено правото на глас на хиляди хора, които чакаха часове на опашки пред секциите и накрая са отказваха, и се стигне до удължаването на изборния ден. Във Варна имаше дори подмяна на резултатите, които после бяха обяснени с техническа грешка. За ГЕРБ изборната битка е битка на живот и смърт. Битка за власт. А това е страшно. Страшно е, защото в управлението влизат некомпетентни хора. Непрофесионалисти, готови само да изпълняват команди. За да спрем това, на нас в БСП ни трябва пълна мобилизация. Трябва ни "военизирана" структура, която да успее да противодейства на полицейските методи за правене на избори. И трябва да го направим не само и единствено, за да поемем управлението и да си върнем властта. За БСП, за разлика от едноличната партия на Бойко Борисов, властта не е самоцел. Трябва да се преборим не заради себе си. А заради хората. Заради България, която през последните години върви все в посока надолу.
Управлението на ГЕРБ и на Борисов влоши многократно качеството на живот на хората. Функционирането на държавата става все по-трудно и тежко. Безработицата расте. Фалират предприятия. Фалират малкият и средният бизнес. Все по-често семействата на смогват да плащат не само данъците си, но и да покриват всекидневните си нужди - храна, ток, вода. Последната статистика на КНСБ сочи, че вече трайно 23 процента от българите живеят в бедност. Повече от 2000 лв. на месец трябват за издръжката на четиричленно семейство. Колко семейства обаче могат да се похвалят с такъв доход. Как да има заплати, като няма работа. А няма работа, защото няма път за развитие на икономиката. Ако продължаваме така, ако ГЕРБ продължават така да управляват държавата, тези 23 процента не само няма как да се стопят, но и ще се увеличават. И все повече българи ще виждат изход от ситуацията в Терминал 2 без билет за връщане.
- Доста черна картина нарисувахте. Мислите ли, че с нов управленски мандат може да се преодолее всичко това? Как се възражда икономика, която вече не съществува?
- Няма да е лесно, но не е невъзможно. Въпрос на добро управление, с поглед в бъдещето. България не е държава за един ден. И не може да гледаме само под носа си. Трябва да имаме вечни приоритети - местни и национални, които да се следват, независимо от това кой поема управлението. Като начало много спешно трябва да се отпушат спрените големи инфраструктурни обекти. Като пример в национален мащаб ще дам АЕЦ "Белене". Колко работни места можеха да се отворят там. Колко български фирми можеха да имат работа и да плащат заплати на работниците си.
Трябват спешни мерки за развитие на бизнеса, за да тръгнат инвестиции. Последните години те драстично са намалели. Може да се разсъждава и за данъчни мерки, които да позволят фирмите да наемат повече хора на работа. Освен това и проекти, които да възстановят селското стопанство, което не може да разчита само на европейски субсидии. БСП е доказала, че е модерна партия, въпреки повече от 120-годишната си история, и не се страхува да взема решения,.
- Ако направим паралел с настоящите избори във Франция, там са на път да си изберат за президент социалист. Левите партии ли са тези, които се справят по-успешно по време на криза?
- БСП е партия с идеология. И само от нас зависи, а и на нас ни отива да върнем държавата на социалната плоскост. Неслучайно БСП се равнява на думите солидарност, равенство, справедливост, свобода. Не може в ХХI век в европейска държава хората да са принудени буквално да оцеляват. Замислих се наскоро над изводите, които прави харвардският професор Фъргюсън по отношение на причините, извели Европа напред и направили я пълен доминант в продължение на 500 години. Първата - демокрацията. В България има ли демокрация или точно обратното - поели сме по пътя на едноличната власт. Втората - развитието на икономиката. Днес в България спокойно можем да зададем въпроса: Има ли тя почва у нас? Третата - конкуренцията. На всички е ясно, че в момента си играем на такава, защото предварително се знае кой ще спечели търг и поръчка и коя ще е най-близката до властта фирма, която ще получи държавни или общински пари. Четвъртата - здравеопазването. Къде сме ние в България по този показател? На дъното. Петата - реалните стойности на семействата. Заради проблемите на всекидневието възпитанието, моралът и ценностната система останаха далеч назад като грижа на семейството. И шестата причина - развитието на науката. У нас не само не я развиваме, а режем бюджета на БАН, на университети, на училищата. Унижаваме своите академици, професори и преподаватели.
Излиза, че по тези шест показателя, които са направили Европа просперираща, ние сме на дъното. Смятам, че точно БСП може да даде първия тласък държавата да се отблъсне оттам.
- На конференцията казахте, че ви е срам от това, което виждате във Варна. Има ли вие от какво да се срамувате за днешното положение на града? Все пак БСП беше в управлението осем години?
- Не. Не се срамувам и от това, че ме развяха като знаме за назидание в пищната полицейска акция "Медузите". Тя изигра своята роля, а именно - БСП да бъде отстранена от управлението на града. Само две години след това вече е видно, че когато БСП управляваше Варна, градът е бил в период на разцвет. Строяха се нови детски градини, нови училища, спортни комплекси, ремонтираха се болници, купуваше се медицинска апаратура и т.н. Сега градът се разпада. И това е видно от всички. Дори и в ГЕРБ го виждат. Стигнахме до трето място в класацията "Най-добър град за живеене", в която бяхме фаворити.
Спешно във Варна трябва да бъдат отворени нови работни места. Затова незабавно трябва да се възобнови проектът за ново пристанище - парите за него, 110 млн. евро от японското правителство, още стоят по сметка на държавата. Този обект, както и вторият мост над канала, новият факултет по фармация на МУ, новите заоологическа градина и АГ болница ще отворят работни места. Ще дадат работа на варненски фирми. Не можем да продължаваме да бъдем само обслужващ град.
Нужна е законодателна инициатива по отношение на пристанището, което трябва да стане общинско, за да може в бюджета на града да се генерират нови средства. Не можем непрекъснато да изтупваме варненци като брашнян чувал, да чакаме само на средствата от данъци и такси и да искаме градът да се развива. Трябва ни модерна и нова общинска икономика. Казвал съм вече, че Варна има потенциала да бъде град държава в съвременния смисъл на думата. Знам, че ние, БСП, можем да направим това реалност. Ще започнем веднага, след като спечелим следващите избори.