Александър Симов:
Само БСП има силна социална политика
Законът за Северозапада е наш приоритет, обеща водачът на листата на "БСП за България" в 6 МИР - Враца
/ брой: 123
БСП продължи предизборната си офанзива в Северозапада с обиколка на водача на листата ѝ във Врачанска област Александър Симов в четири села на община Роман. Окаяното положение на тази част от България е добре известно, то е емблема за разрухата на цивилизационния ни избор след 10 ноември. Средните доходи тук са най-ниски в цялата страна, над 55 на сто от хората живеят в материални лишения. Младите бягат, селата обезлюдяват, защото няма поминък и хората само въздишат по времената, когато регионът е процъфтявал, в него е кипял живот, имало е големи предприятия и никой не се е страхувал за бъдещето си.
Но едно е да си чел за този район, друго е да го видиш с очите си. За 12 години управление на ГЕРБ и 30 години дивашки капитализъм положението на Северозапада е не просто бедствено, а обезверяващо. Регионът бавно умира. Александър Симов, за когото на една от срещите казаха, че го харесват, защото е "устато момче", трудно намираше думи за потреса от чутото и видяното. В селата Долна Бешовица, Камено поле, Кунино, Хубавене и Караш, където проведе предизборните си срещи, не просто няма аптеки, там няма и обществен транспорт, за да отидеш до общинския център Роман, за да си купиш лекарства. Пътуването става с такси, което заради немотията малцина могат да си позволят.
Местните хора споделят, че дори кокошките не ядат хляба, който се продава, толкова е некачествен. Разказват, че във врачанската болница войнишко одеяло било срязано на две, защото нямало завивки за всички болни. В района се говори, че град Оряхово е обречен, тъй като там е закрита болницата. Вече шест години стои свлачището по пътя за село Караш, а когато местни хора подхванали да го оправят, от Враца ги заплашили с глоба, че се занимавали с незаконно строителство. Село Камено пък се обезлюдява - 80 на сто от населението му са роми, които си позволяват кражби по домове и градини. В същото време чрез тях в региона е стъпило ДПС, което редовно купувало гласове. Местен жител сподели, че му предложили 50 лева, за да пусне бюлетината на ДПС.
Затова и съдбата на Северозапада е сред приоритетите на кандидатите от листата на БСП. "Само ние имаме закон за Северозапада, написахме го след обсъждания. За 12 години ГЕРБ не направиха нищо за региона, за тази партия хората на Северозапада не съществуват", подчерта Александър Симов в почти всичките си срещи. ДУМА припомня, че БСП планира проектозаконът за Северозапада да бъде сред първите, които ще се внесе в бъдещия парламент.
"Искаме по-високи пенсии сега и ако предложението в предишния парламент бе прието на второ четене, сега пенсионерите щяха да взимат не с 50 лева, а с 30 на сто по-високи пенсии", подчерта Симов и другия основен приоритет на БСП. Премахване на статута на болниците като търговски дружества, транспортът, образованието са другите приоритети и в този регион. "Ние се борим за социалните си идеи и това е разликата между нас и протестните партии. Дори хора, които са срещу БСП, признават, че имаме силна европейска социална програма" - тези думи на Александър Симов бяха посрещнати с ръкопляскания.
Водачът на листата чу и критики: защото БСП е напуснала парламента през 2019-а, а не го е направила по време на протестите през 2020 г. Или защото избраните депутати после забравят хората, които са гласували за тях. Най-много забележки се чуха в село Караш, което е с най-малко жители - 54. Там коренякът бизнесмен Веселин Скравенски предупреди да не се върви с рога напред спрямо протестните партии, защото след 11 юли може БСП да си партнира с тях. А Ася Георгиева, която оглавява организацията на БСП в селото, се закани, че няма да остави на мира кандидатите от листата, докато не се оправи пропадналият път край селото.