17 Юли 2025четвъртък19:47 ч.

Съмнения

/ брой: 227

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1825

Евгени ГАВРИЛОВ


През определен период от време темата за ДДС изведнъж става актуална. Ту го диференцират, ту го намаляват. Сега пък се появяват идеи за увеличаване на ставката като средство за борба с рекордната инфлация. В момента сме в подобна ситуация. Всеки има мнение по въпроса. А от футбол и данъци у нас разбират всички.
Вземате няколко термина, характерни за данъчното законодателство, разбираеми за широката публика, гарнирате ги с няколко технически поправки и ги поливате обилно с текстовете на няколко евродирективи. Да не забравите и щипка данъчен популизъм. Така "ястието" може да бъде доставено в кухнята на поредния парламент, където да започне същинското джуркане и готвене на висок градус и под налягане. Крайният резултат обикновено е с леко неочакван привкус и консистенция, но пък времето за реакция на недоволните консуматори данъкоплатци е скъсено до минимум. Ако се преведе на езика на някои от кулинарните реалити формати, така изглеждаше процесът на подготовка и приемане на промените в данъчното законодателство през последните десетина години при управлението на ГЕРБ. Благодарение на този стил по приблизителни оценки през последните десет години държавата е подарила на капитала чрез данъчната система 30 млрд. лева и е ощетила със също толкова трудовите хора, малкия и средния бизнес, интелигенцията и пенсионерите.
Проблемът с ДДС обаче е само един елемент от по-големия въпрос - за цялостната промяна на данъчната система. Защото според редица експертни оценки сегашната не допринася за намаляването на неравенството в страната.  
Преди време на дискусия, организирана от фондация "Фридрих Еберт", основната теза, която защитиха участниците, бе, че действащият в момента плосък данък е изживял времето си и се е превърнал в стимулатор не на икономическия растеж, а на сивата икономика и стремежа за укриване на данъци. Освен всичко друго се оказва, че структурата на бюджетните приходи у нас е сбъркана. В Европа преките и косвените данъци допринасят еднакво за тях. У нас косвените данъци играят по-голяма роля. Такъв е и ДДС. Затова най-лесно е да се напълни хазната, като се вдигне неговата ставка. А доколко това ще стопира инфлацията има големи съмнения.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ