23 Април 2024вторник14:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Сълза и смях" не дава сцената си

Артисти скочиха срещу идеята театърът да се слее с Народния. Според тях не бива да се правят реформи без закон

/ брой: 167

автор:Надежда Ушева

visibility 2230

Беше като гръм от ясно небе, когато случайно научих от един столичен всекидневник какви са намеренията на Министерството на културата. Изненадан съм от хода на театралната реформа, засегнала НДТ "Сълза и смях", заяви вчера директорът Венцеслав Кисьов на среща с медиите по повод идеята театърът да се слее с НТ "Иван Вазов".
Не бих реагирал така, ако преди няколко месеца финансовият анализ на Министерството на културата не определи "Сълза и смях" на първо място по възвръщаемост на субсидията - 55% (като средната възвръщаемост в българските театри възлиза на 15-20%). Оказа се, че и по други показатели сме на първите места, подчерта Кисьов. По думите му "Сълза и смях" е единственият театър, който има редуциран до санитарен минимум състав от 37 човека. Те поддържат 215-230 представления за сезон, в които участват около 80 актьори от столични и извънстолични трупи, и свободни творци. При това, за разлика от театрите, които имат 100 и над сто души личен състав, ние създаваме висококачествена продукция. Като доказателство Кисьов посочи и факта, че през януари селекционна комисия от фестивала в Авиньон, която е била у нас, избира  представление на "Сълза и смях", което се играе в момента на фестивала във Франция.
Според Венцеслав Кисьов преди реформата е задължително да се направи конкретен анализ на всяка единица от театралната система. След което да се създаде Закон за сценичните изкуства и едва тогава, след обсъждане - всенародно, както беше казано, да се пристъпи към задействане на т.нар. реформа, смята за правилния път директорът на "Сълза и смях". Той уточни, че срещи с МК не е имал по повод подготвяния проектодокумент. И изрази искрена надежда в най-скоро време такава да има. Хубавото е, че това е проект все пак и се надявам, че може да бъде преосмислен, да бъде спрян, каза Кисьов. По думите му не бива да се затваря тази сцена, която дава възможност за творчески дръзновения на актьорите да защитават себе си на една по-различна от собствения им театър сцена.              
Лишавайки "Сълза и смях" от самостоятелност и възможност да продуцира собствени представления и оставяйки сцената да печели единствено като приемаща от гостуващите спектакли, МК губи около 400 000-500 000 лева на година, допълни зам.-директорът, актьорът Васил Банов. Той призова Митко Тодоров, зам.-министър на културата, за  ясно предложение, каквото няма до момента. Ако критерият за тази промяна са числата, тогава числата говорят в голяма полза на "Сълза и смях". Тогава защо ще има сливане? Не ли най-добрата отправна точка за реформа в целия български театър - всички театри извън Народния - операта и филхармонията, да станат открити сцени? Тогава селекцията, например Васил Михайлов, здрав и жив, вероятно ще играе на 10-15 сцени, но друг няма да може. Не ли този път най-естественият подбор?   
Ако това вливане се случи, актьори като Биляна Петринска, Владимир Карамазов, Вальо Танев, Бойка Велкова ще играят тук, без да получават хонорари. И ако тук се създават спектакли, ще става със заповед на директора на Народния театър, който участва в тези представления. Най-страшното обаче е махането на продуциращия център, а с това и невъзможността да създадем собствен спектакъл, изрази мнението си с тревога ръководството на "Сълза и смях". Според което театърът трябва да е открита и приемаща сцена, но сега не е нито едното, нито другото.
Подробен разчет на приходите, постъпващи от билети и гостуващи спектакли в НДТ, направи Кисьов. Той обясни, че за всяко гостуване се подписва договор, от който се вземат между 800 до 1200 лв. Т.е няма гостуване, от което театърът да не е получил за административно и техническо обслужване своите средства и да не ги е внесъл на държавата. Гостуващите представления варират между 9 и 12 на месец. "Сълза и смях" има продуцирани за три години и половина 18 собствени заглавия, от които половината са български. Знаете ли друг театър, който има толкова български заглавия за това кратко време, обърна се към журналистите Венцеслав Кисьов.
Откакто започнаха промените, никой не е направил реформа на базата на закон. Никой не може да си позволява, какъвто и да е той, да прави реформи, независимо къде, без законна основа, взе думата актьорът Васил Михайлов. Според него проблемът е, че на много места отдавна няма театри, а те говорят сега, че ще ги закриват, ще ги обединяват. Какво ще обединяват между Сливен, Ямбол и Бургас? В Сливен и Ямбол отдавна няма театри. В Димитровград и Добрич също! В Ловеч и Враца има леко театър... Правят се реформи без закон, коментира артистът. Той сподели, че се чувства виновен, защото по думите му във Великото Народно събрание са били направили закон, но по вина на министъра Димо Димов тогава не е бил внесен. Законът предполагаше как да работят кооперативни, читалищни и частни театри, разказа Михайлов. Според него днес няма кой да играе в провинциалните трупи. Няма режисьори и младите актьори, които излизат от НАТФИЗ, не отиват в страната, защото "ще умрат от глад".
Актьорите Веселин Мезеклиев и Светослав Пеев, които бяха сред присъстващите в салона, заявиха, че е наложително да се следват и художествени критерии при оценката на работата на театрите, а не да се говори само за числа.
Струва ми се, че ако се прави реформа по време на икономическа криза, трябва да се запазят добре функциониращите звена, а се посяга на финансово най-стабилната единица от театралната система, коментира Кисьов. Колко ще спечели държавата от тази реформа в културата. При положение, че за да се проведе, са необходими да се вложат милион и 800 хиляди, попитаха отново инициаторите на срещата с надеждата МК да ги чуе и да преразгледа първоначалния вариант за реформата. С това намерение ръководството на "Сълза и смях" разпрати вчера открито писмо до министър-председателя Бойко Борисов, вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков и министъра на културата Вежди Рашидов.

МК: Ведомството не губи от приходите на "Сълза и смях"

Министерството на културата не губи от приходите на "Сълза и смях", защото те се връщат в театъра. С тях се изплащат хонорарите на актьорите, наети за различните спектакли. Това коментира пред БТА Красимира Филипова, директорка на дирекция "Изкуства и творческо поколение" към  МК, по повод на отвореното писмо от директора на "Сълза и смях" Венцеслав Кисьов. Според Филипова сега "Сълза и смях" е в сериозен преразход и много актьори не получават навреме хонорарите си. Основната промяна ще бъде, че "Сълза и смях" ще остане само приемаща сцена и няма да продуцира представления. Това ще може да прави Народният театър, ако сметне за необходимо, обяснява Филипова.

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 96

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 90

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 101

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 117

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ