14 Октомври 2024понеделник12:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

С над сто уникални предмета приключи проучването край Старосел

/ брой: 201

автор:Дума

visibility 80

Древен тракийски храм с непозната досега планировка е изцяло проучен. Светилището съществува от VIII в. пр. Хр. до края на III век след Христа. Разкрита е голяма част от крепостна стена, охраняваща и маркираща свещения участък на върха. Цялостно е проучен и разчистен входът на храма от север. Той също е маркиран от големи каменни блокове и е широк 2,5 м. Ритуални структури от V-IV век пр. Хр., включващи фрагменти от местна тракийска керамика и гръцка импортна, е проучила експедицията на Националния исторически музей в района на средногорския връх Кози грамади, намиращ се в землището на Старосел.
Археологическите разкопки е ръководил доц. д-р Иван Христов от НИМ с консултат доц. д-р Христо Попов от Националния археологически институт с музей при БАН. Средствата за проучванията са осигурили анонимен дарител и МК.
Локализирано е мястото на голяма представителна постройка, вероятно втори храм, изградена от дялани блокове, чието проучване предстои, съобщи директорът на НИМ Божидар Димитров. Открити и описани са близо 100 ценни предмета - сребърни и бронзови монети на одриските царе Котис I, Керсеблепт, Терес II, монети на Филип Македонски и Македония от III в. пр. Хр., сребърни къснорепубликански римски монети, сребърни монети на императорите Траян, Волузиан, Траян Деций, Валериан, десетки фрагменти от мраморни оброчни плочки, някои от тях със запазени изображения на боговете Зевс и Хера, и пр. предмети, които бележат края на съществуването на светилището.

                                           
 

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 119

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 118

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ