19 Юли 2025събота14:39 ч.

С над 50% се вдига акцизът върху тютюна за пушене

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 571

Предвижда се повишаване на акцизната ставка върху тютюна за пушене от 100 лв. на 152 лв. за килограм. С това акцизът върху тютюна за пушене се изравнява с този за цигарите при среднопретеглена продажна цена на дребно за периода януари-юли 2010 г. от 4,45 лв. за кутия. Това се предлага да стане с промени в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС). Очаква се днес на заседание МС да одобри промени в данъчните закони.
 Вчера представителите на синдикатите и работодателите единодушно подкрепиха предложенията на Министерството на финансите за промени в данъчното законодателство. Това стана на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, председателствано от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Социалните партньори изразиха подкрепа за основното предложение за промяна в Закона за данъка върху добавената стойност, с което се предлага единна намалена данъчна ставка от 9% за настаняване от хотелиери. Ставката ще се прилага от 1 април 2011 година за всички доставки по настаняване и попада в обхвата на намалена ставка по смисъла на европейското законодателство. Припомняме ви, че вчера ресорният зам.-министър от МИЕТ Иво Маринов съобщи, че ръководеното от Трайчо Трайков министерство предлага ставката да се увеличи след края на следващия летен сезон.
 Сред основните предложения за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) са облагане на чуждестранни юридически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим (офшорни зони), с данък от 10% за доходите им от услуги с източник България като мярка за предотвратяване на отклонение от данъчно облагане и премахване на предпоставки за злоупотреби. Предложението засяга и основните промени в ЗДДФЛ.
Предвижда се и намаляване от 10% на 5% на данъка върху доходите от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения, платени от местни юридически лица в полза на чуждестранни юридически лица от ЕС, когато платецът и получателят на дохода са свързани лица и при изпълнение на определени условия според европейското законодателство.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ