18 Май 2024събота20:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Доц. Мария Пиргова:

С анонимност политика не се прави

Протестите и битката между политическите сили в България ще се подклаждат от европейската ситуация и от европейските политически сили, казва политоложката

/ брой: 182

автор:Павлета Давидова

visibility 88

Цитат:
Президентът се отказва от конституционните си правомощия да бъде медиатор в политическите отношения


- Доц. Пиргова, народните представители излязоха във ваканция. Как ще се отрази това на протестите?
- Протестите не са свързани с работата на парламента. Хората са намерили пред НС мястото, пред което да протестират, но нямат искания към парламента. Протестите ще продължат под някаква форма, ще се намерят и други начини да се оказва натиск върху парламентаристите - дали в почивните станции, дали чрез семействата им. Такива призиви има непрекъснато, което сериозно минава границите на човешките права и конституционалността.
- Исканията на протестиращите обаче заглъхват, не са конкретни, чува се само "Оставка"...
- Протестиращите нямат искания. Искат оставка, с което губят субекта, с когото да преговарят - не искат диалог нито с правителството, нито с Народното събрание. Оставката е заинатяване по-скоро от страна на организаторите, отколкото на протестиращите. В момента протестът става неефективен - няма НС, традиционната работа на институциите е намалена през август. Остава само гражданският тормоз.
- Очаквате ли предсрочни избори до края на годината?
- Не. Самият Бойко Борисов, вече като председател на ГЕРБ, каза, че е най-добре изборите да бъдат през май. Предполагам, че ГЕРБ ще има и много по-кротко парламентарно поведение през новия сезон. Парламентът, който фактически трябва да приеме оставката на правителството, ако то я подаде, няма да го направи тази есен. Протестите ще се насочат и ще бъдат оглавявани повече от Реформаторския блок.
- Ако настоящият кабинет не завърши мандата си и се стигне до нови избори, ще успее ли Реформаторският блок да размести политическите пластове?
- Може да ги размести с 4-5%, потенциал за повече няма. Не очаквам от него някаква намеса във властта или засилено влияние. Ще влезе в парламента с 4-5%, но това не означава разместване на основните сили.
- И през февруари, и през последния месец се чуха призиви за смяна на политическата система, но никой не обясни как си го представя. Възможно ли е това и какви са вариантите?
- Политическата ни система е определена от Конституцията - парламентарна република. Не знам дали протестиращите въобще знаят какво значи тя да бъде сменена. Членове на политическата система сме ние - гражданите и партиите. Смяната на политическата система е безумен лозунг, който няма никакво практическо измерение.
Чрез избори може да сменим политиците, дори политическия елит - например, ако от средите на младите хора излязат нови партии и, естествено, ако обществото гласува за тях. Ако новите партии предложат политически проекти, с които обществото да се съгласи, тогава вече може да има смяна на политическия елит - чрез избори.
Имаме политическата система, с която присъстваме в ЕС, чрез която поддържаме отношения с всички наши партньори. Другите страни са ни признали като парламентарна демокрация. Исканията за смяна на политическата система са изказвания на неграмотни хора. Ние сме демократична република, в нея могат да се сменят хората, които са част от политическия елит. Целият политически елит може да се смени чрез избори и нови, по-морални хора да заменят старите управляващи. Тези нови хора трябва да организират свои партии, да предложат своите политически проекти и цялото общество да ги признае за по-моралните, по-можещите, по-образованите и т.н.
- Очаквате ли появата на политически субект, излъчен от редиците на протестиращите?
- Не очаквам никакъв нов субект от редиците на протестиращите, защото организаторите на протестите не им позволяват да излъчат свои лидери. На протеста няма хора с мегафони, които да предлагат нещо, които да поемат някаква отговорност. Непрекъснато повтарят, че протестът е анонимен. С анонимност политика не се прави. Хората искат да знаят кои са субектите, които организират протеста, кои са лидерите.
- Говори се, че някои от проявите на протестиращите са режисирани. Манипулирани ли са хората пред парламента?
- Хората, които са пред парламента, са там по различни причини. Някои са платени, но има и хора, които са там по морални причини. Моралните искания не са за пренебрегване, те са истински. Трябват нови хора, с повече морал. Те могат да дойдат чрез нови партии или чрез наличните партии, ако хората в тях се сменят. На протеста има много хора, които искат морал. Част от интелигенцията се бори за морал. Но не това е пътят, по който да се бориш за това. За морал може да се бориш в рамките на закона, излезеш ли от тях - самият ти не си морален, защото не спазваш закона в правова държава, която има конституционен ред, в която правителството е излъчено чрез избори, признати от международните организации и от Конституционния съд.
Не съм съгласна, че хората, които са на площада, са морални, а хората, които са на работните си места в цяла България и не протестират, са неморални. Не съм съгласна, че са неморални всички онези, които искат правителството на Пламен Орешарски да остане на власт. Откъде-накъде протестиращите си присвояват табелата "ние, моралните", а останалите са неморални?
- Президентът Росен Плевнелиев открито застана на страната на протестиращите и заяви, че исканията им са справедливи. При подобна ситуация кой може да бъде модератор за преговори между протестиращи и управляващи?
- Президентът зае страна и загуби голяма част от легитимността си - остава президент само на тази част от хората, която подкрепя протестите. В най-добрия случай, ако се вярва на изследванията, това са 40% от българските граждани. Президентът се отказва от конституционните си правомощия да бъде медиатор в политическите отношения.
Някои национални медии, може би БНТ, могат да организират някакъв диалог. Във всички държави това става по определени правила, които се спазват и от двете страни. За целта протестиращите трябва да излъчат свои представители. Те веднъж вече ги излъчиха - Антоанета Цонева, Георги Близнашки, Стоян Радев и Асен Василев. Остава те да бъдат така доблестни да се появят отново от страна на протеста, за да може от другата страна да застанат представители на парламента и на управляващото мнозинство. Дискусията на територията на една обществена медия е възможна, преди това двете страни трябва да седнат и да се договорят за условията на дебата. Така се прави.
Немислимо връщане назад ще бъде хората да седнат на "кръгла маса" при положение, че има парламент, да се прави нов Обществен договор при положение, че има Конституция. Това означава, че се отричаме от настоящите институции и Конституцията. На какво стъпваме тогава? Предложението да се отричат Конституция и институции, всички призиви за някакви измислени нови формати - това са несериозни неща. Имаме Конституция, чрез която народът е осигурен да излъчва властта по определен начин - чрез свои представители на избори. Това е най-демократичният начин, всички повтаряме, че досега не е измислено нищо по-добро от демокрацията.
- Чужди посланици също взеха отношение по темата. Оправдани ли бяха действията им и правилна ли е намесата им?
- До европейските избори в ЕС предстои много сериозна битка за Европарламента - мнозинство на ЕНП или на ПЕС. И германският, и френският посланик са представители на десни правителства, които провеждат битка на територията на България, заставайки на страната на партия от ЕНП срещу такава от ПЕС. Подобни намеси ще търпим от много държави, дори нерегламентирано и по недипломатичен начин, защото на Европа й предстоят много сериозни избори, които ще излъчат Европейски парламент, а той - Европейската комисия. Комисарите са изключително важни и вече решават всички въпроси на много държави от ЕС. Предполагам, че много институции няма да се държат в рамките на правомощията си и ще се обаждат, ще влияят, ще опитват за защитят своите партии по всякакъв начин. Влизаме в предизборна ситуация на полето на ЕС, която ще променя и нашата действителност.
- Ще довърши ли кабинетът мандата си, какво ще се случи с протестите?
- Протестите едва ли ще затихнат скоро. Протестите и битката между политическите сили в България ще се подклаждат от европейската ситуация и от европейските политически сили. Няма да бъдем оставени сами на себе си. Десните ще подкрепят протеста, левите ще защитават правителството и битката ще е доста сериозна. Това, което ще окаже решаващо влияние, са социалните политики на правителството. Правителството вече се разплаща с малкия и средния бизнес. Този малък и среден бизнес трябва да се активира, за да защити правителството, което защитава него.
- Каква е ролята на медиите в тази битка?
- Ролята на медиите ще става все по-отговорна. Сериозните медии трябва да защитават българските институции, а не да бъдат организатори на протеста, каквито са няколко телевизии - те диктуват какво се случва в социалните мрежи, какъв ще е дневният ред на протеста, как гражданите се призовават да отидат пред парламента с коли и т.н. Медиите, които работят във и за България, трябва да работят за държавата и нейните институции, спазвайки Конституцията, а не да насърчават протестите, защото това прави ситуацията още по-нестабилна.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ