18 Май 2024събота07:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За 2008-2012 г.

С 818 млн. лева раздули разходите си ЕРП-тата

Дружествата ощетили държавата с по-ниски данъци, а потребителите - с по-скъп ток, манипулирани сметки и лошо качество на услугата

/ брой: 108

автор:Светлана Велева

visibility 553

Трите електроразпределителни дружества (ЕРП) на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-ПРО са спестили 818 млн. лв., които обаче са представили като признати разходи пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Това съобщи вчера председателят на комисията Боян Боев, който представи резултатите от одитите на ЕРП-тата, които регулаторът извърши от началото на годината досега. Те са за периода 2008-2012 г. и показват тежки нарушения. Комисията е сезирала за тях ДАНС, НАП, Агенцията за държавна финансова инспекция и лично министър-председателя.
При проверките е извършен задълбочен анализ на финансовите показатели на трите ЕРП-та, включително отчетените приходи, технологичните загуби, разходи за експлоатация и поддръжка и административни разходи. Анализът показва, че приходите на трите дружества за посочения период са с 220 млн. лева над утвърдените от ДКЕВР.
Същевременно технологично признатите разходи, които са направили ЕРП-тата, са с 405 млн. лв. по-малко от заявените и утвърдени от регулаторния орган. Така дружествата са спестили общо 625 млн. лв.
Въпреки това те не са отчели по-големи печалби, а са използвали тези пари за увеличаване на административните разходи. Анализът на ДКЕВР отчита необосновано високи разходи за външни консултантски услуги, комисиони, външни услуги от свързани трети лица, и мениджърски услуги, които са изтичали към компаниите майки. Тези разходи са съпроводени със счетоводни манипулации и заобикаляне на Закона за обществените поръчки, като общо за тези услуги трите ЕРП-та са платили 818 млн. лева за отчетения период, което е три пъти над заложените от регулатора разходи.
Най-големи са разликите при ЧЕЗ - отчетените приходи са 44 млн. лв. над заложените, направените технологични разходи са със 172 млн. лв. по-малко, а допълнителните административни разходи към трети лица са 414 млв. лв. При ЕВН приходите са с 67 млн. лв. по-големи, спестените разходи са 216 млн. лв., а за административни разходи са дадени 242 млн. лв. Енерг-ПРО отчита 108 млн. повече приходи, 16 мнл. спестени разходи, а 162 млн. са направените допълнително.
Така с отичането на свръх високи разходи, компаниите са платили много по-ниски данъци на държавата, обясни Боев. Той бе категоричен, че ако отчетите са били коректни, цената на тока през годините е щяла да бъде по-ниска.
Относно дейността, изпълнението на услугата и нейното качество, одитите са установили 2690  нарушения. Сред най-сериозните са увеличаване на сметките чрез по-дълги отчетни периоди, манипулиране на електромери и некачествена услуга - нисковолтов или високоволтов ток, от което уредите на потребителите горят. 
Най-голям брой нарушения са свързани с подмяна на електромерите. Само при ЧЕЗ са констатирани 1088 нарушения при направени 1283 проверки (85% от проверените случаи). При ЕВН са установени 349 нарушения при 553 проверки (63%). При Енерго-ПРО от 570 проверки са установени нарушения при 320 (56%).
Боев съобщи, че до 15-20 дни ДКЕВР ще изготви наказателни постановления по всички близо 2700 нарушения, които да бъдат изпратени на ЕРП-тата, и те трябва да отговорят в 3-дневен срок на всяко едно от тях. Минималната глоба за едно нарушение е 20 хил. лв. а максималната - 1 млн. лв., уточни той. Така минималната сума, която ДКЕВР може да наложи на ЕРП-тата като глоби е 50 млн. лв., а максималната - близо 3 млрд. лв.
Тези одити не бива да се бъркат с процедурата по отнемане на лицензиите на крайните снабдители, която върви съгласно процедурните правила и започна на 19 март, уточниха от комисията.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ