С 20% поскъпва природният газ
Според омбудсмана по-високите цени на парното са неоснователни
/ брой: 103
Цената на природния газ на едро поскъпна с 20 на сто от вчера. Това реши окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). През юни един магаватчас синьо гориво ще се продава за 45,27 лв. По-рано вчера "Булгаргаз" поискаха 20-процентното поскъпване. От регулатора съобщиха, че това няма да доведе до промяна в цената на тока, парното и топлата вода. Това обаче най-вероятно ще е само за юни, защото топлофикациите вече поискаха поскъпване на парното от 1 юли, а електроразпределителните дружеста - на тока.
Категорично топлофикациите нямат никакви основания да искат по-висока цена на парното, заяви омбудсманът Диана Ковачева по БНТ и потвърди, че вече е възразила пред КЕВР. "Топлофикациите предлагат драстично увеличение на цените на парното за следващия сезон и не разбирам на какво отгоре искат подобни цени. Например топлофикацията във Велико Търново иска 71% увеличение, в Бургас - 32%, в Перник - 61%, във Враца - 41%, в София - 15%", припомни тя. Ковачева е категорична, че подобно увеличение е немотивирано, защото не кореспондира с повишено качество на услугите. Смятам, че подобно драстично увеличение в условия, в които хората имат финансови затруднения, по никакъв начин не може да бъде обосновано и очаквам КЕВР да отхвърли тези немотивирани искания, заяви тя.
От доклада на КЕВР, оповестен миналата седмица, стана ясно, че разчетите на регулатора са за по-ниски от исканите от топлофикациите цени. От Асоциацията на топлофикационните дружества в България (АТДБ) пък заявиха, че не очакват регулаторният орган да увеличи значително цената на предлаганите услуги.
Според омбудсмана наредбата за цените на топлофикациите, на топлоснабдяването и на топлинната енергия трябва да бъде променена, защото прогнозните елементи са изключително много. "Неудачно е да се променя цената на топлинната енергия само веднъж в годината, при условие че цената на природния газ всеки месец се променя, което означава, че хората или надплащат, или пък после трябва да доплащат. Необходима е ревизия на тази наредба", категорична е Ковачева.
Омбудсманът съобщи, че хората продължават да се оплакват, че не разбират изравнителните си сметки, но се надява, че топлофикациите са оправили фактурите, за да бъдат разбираеми за потребителите.