05 Юни 2025четвъртък08:50 ч.

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 3780

Заради рязкото застудяване голяма част от плодовите насаждения в Кюстендилско са застрашени от сланите.
От близо 30 градуса през миналата седмица до малко под 2 градуса тази сутрин стигнаха температурите в района. Това влияе изключително неблагоприятно на всички овощни дръвчета в района.
"Свидетели сме на драматични промени във времето. От 30 градуса, когато беше масовия цъфтеж на овощните култури, две седмици след прецъфтяването температурите са към критичните норми и добре, че времето е влажно и облачно, което спасява засега овощните култури в региона. Но все пак има реколта в Кюстендилско, Благоевградско и Пернишко. Дъждовете обаче през последните дни, а и според прогнозата те да продължат още една седмица, това неминуемо ще се отрази на плодовата реколта", обясни пред БНТ проф. Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил.
"Миналата година сме на загуба от трайните насаждения. Повечето колеги не можаха да опазят реколтата, а тя беше и в по-малки количества. Разходите са за торове, препарати и химикали и след това за работници. Работната ръка също е голям проблем и това влияе на прибирането на реколтата, когато се изисква голямо количество хора, а те в региона ги няма", каза Валери Йовев, собственик на овощни градини.

Вестник ДУМА фейсбук - прочети, харесай, сподели, последвай!

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 615

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 608

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ