20 Април 2024събота16:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Руските медии:Борисов се извинява, Путин се шегува

автор:Дума

visibility 114

Руските медии излизат днес с коментарни материали за срещата между Бойко Борисов и Владимир Путин. Повечето издания акцентират върху това, че българският премиер е опитал да се извини на домакина си за отказа на България от "Южен поток" и за замразените отношения с Москва през последните години. Навсякъде се цитират и думите на Борисов, че по-големият прощава, както и намека на Путин, че не харесва подобни определения, защото "старшият винаги го карат да плаща".

Министър-председателят на България Бойко Борисов се е извинил пред президента на Русия Владимир Путин за отказа от „Южен поток“, пише електронното издание на руския вестник „Взгляд“. Тогава имахме много сложни отношения. Много съм благодарен, че не ни се сърдят по този повод. Старшият брат винаги прощава, заяви Борисов на пресконфренцията. В отговор Путин отбеляза, че го смущават разговорите за това „кой е старши и кой младши“. „Защото старшия винаги го подтикват да заплати“, пошегува се руският президент, допълва изданието.
„Взгляд“ припомня, че Русия е била принудена да се откаже от проекта „Южен поток“ в края на 2014 година заради противодействието на Европейската комисия и решението на България, която фактически провали работата по този проект. Според една от версиите, това е направено под натиска на САЩ. Путин тогава характеризира позицията на България по „Южен поток“ като „беззъба“ и противоречаща на интересите на страната.

Изданието припомня, че впоследствие нееднократно се съобщаваше за възможността за връщане към идеята „Южен поток“. Особено активно това бе обсъждано в края на 2015 година – началото на 2016 година, когато се изостриха руско-турските отношения.
„Пазарни отношения“ на български е „базарни принципи“. Именно такъв израз употреби българският премиер Бойко Борисов, говорейки за възраждането на икономическите отношения между София и Москва. На България толкова й е нужен руският газ, че двете първи лица долетяха на рандеву към Владимир Путин с разлика една седмица – първо президентът, а сега и премиерът, пише
електронното издание на „Комсомолская правда“.
„Взимам върху себе си част от вината за развитието на ситуацията“, призна Борисов, като спомена за фактически прекъснатите отношения между двете страни преди няколко години. Отказвайки се от вече съгласувания „Южен поток“, българите изиграха тежко руските си партньори, коментира вестникът. „Загубите на „Газпром“ от отказа на „Южен поток“ възлизат на повече от 800 милиона евро“, не скри Путин. „Наложи се да прибавим изплатената неустойка към загубите, но виждаме, че България съжалява. Ще пробваме да минем от друга страна – през Турция“. „Много съм благодарен, че не ни се сърдят“, заяви Борисов“. „Но старшият винаги умее да прощава“.
„Говорихме за това, но мен винаги ме смущават разсъжденията за това кой е старши и кой младши, защото старшият винаги го подтикват да заплати“, реагира Путин.
„Комсомолская правда“ пише, че да се възражда погребания „Южен поток“ днес не е реално, затова в продължение на два часа зад закрити врата Путин и Борисов са обсъждали доставката на газ в България през Турция. „Турски поток“ вече се завършва и страните са се договорили да го продължат по суша. За всички е изгодно на границата между двете страни да бъде построен газов хъб, за да може през него газта да минава в България и може би по-нататък – в Южна Европа. Но сега на думата на България не вярва никой – само на „базарните принципи“, както пише руското издание. „Заинтересовани сме в това, да е изгодно за всички да работят на европейския енергиен пазар – и на продавачите и на покупателите“, заключи Путин. „Но при реализацията на крупни проекти ни трябват твърди гаранции“.

На силно разклатените отношения между Москва и София може да им бъде даден нов тласък. Президентът на България Румен Радев не успя да постои в Русия, но премиерът Бойко Борисов отлетя в сряда за Москва за среща с лидера на Кремъл Владимир Путин, пише в. „Независимая газета“.
Съгласно думите на Радев, „в последните седмици българското правителство излезе от летаргията по отношение на Русия“. Доказателство за това стана отказът на София да изгони руските дипломати заради случая „Скрипал“. Причината – недостатъчно доказателства за участието на Москва в отравянето на бившия офицер от Главното разузнавателно управление (ГРУ). А много години София едва ли не изпреварваше антируските инициативи на Запада и се показваше като надежден партньор на Запада. Достатъчно е да се припомни, че тя развали три важни съвместни проекти с Русия – газопровода Бургас-Алескандруполис, АЕЦ „Белене“ и „Южен поток“, чрез който не само щеше да бъде доставян природен газ директно до България, но и пари за София от транзита за Балканите и Италия. Стигна се дори дотам, че в България оскверняваха паметници на руски и съветски войници, продължава изданието.
И ето новият поврат в двустранните отношения. Путин оцени визитата на Радев като „добър сигнал за възобновяване на пълноформатните руско-български отношения“ след повече то десетилетие на прекъсване.
Един от основните резултати от тази визита стана изказаната от Радев идея за възобновяване на проекта за строителство на газопровод през Черно море – вярно, в нова конфигурация, който държавният глава на страната нарече „Български поток“. Радев припомни, че като цяло въпросът за сигурността за енергийните доставки за България и ЕС като цяло са изключително важни, напомняйки, че Русия по-рано е била стратегически партньор в снабдяването с природен газ, петрол и ядрено гориво.
Но президентът на България има единствено представителни функции, отговаря преди всичко за външнополитическата дейност и има слабо влияние върху взимането на ключови икономически решения – това е прерогатив на Народното събрание. Така че преговорите Радев-Путин бяха по-скоро сондаж за позицията на Москва по въпроса за възобновяване на сътрудничеството в енергийната сфера, направен в навечерието на визитата на Бойко Борисов, коментира "Известия".
Така че газовата тема отново зазвуча на най-високо държавно ниво. И инициативата на България да се върне към идеята за газопровода се подкрепя в Брюксел от самите официални лица на Европейския съюз, които само преди четири години предупредиха за пагубния характер на монополизма, визирайки Русия, и посочиха нарушения на споразуменията в рамките на Третия енергиен пакет.
Източник от българската делегация поясни за изданието, че рязката промяна в позицията на София и Брюксел е свързана с опасенията по повод непредсказуемото поведение на Турция. От верен стратегически съюзник на Запада и форпост на НАТО в Близкия Изток тя се превърна в изнудвач на ЕС във връзка с мигрантската криза. Напълно вероятно е Анкара в отговор на възможни санкции на Запада да блокира доставките на газ от Русия за Европа по „Турски поток“. Ето защо в София са уверени, че на Европа й е необходим газопровод през територията на България, която също мечтае да се превърне в газов хъб, пише още руското издание и завършва: "Любопитно е какъв отговор ще даде Русия на предложението на България. Взела поука от горчивия опит, изглежда Москва трябва да действа прагматично и да изиска от правителството на България и ЕС „железни“ гаранции, че строителството на газопровода няма да бъде спряно".

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ