Александър СИМОВ
В тази сложна политическа ситуация сме длъжни да направим всичко възможно да продължим живота на това правителство. Много анализатори подхвърлят различни тези, включително и за предсрочни избори. Въпросът е каква е цената за това. И най-вече дали предсрочните избори изобщо могат да решат нещо.
Нека да припомним - миналата година три пъти гласувахме с надеждата, че в крайна сметка ще отсеем играчите на политическия терен и ще проясним ситуацията така, че да се намери някаква управленска формула. Видяхме какъв беше резултатът - четворна коалиция.
Кое ни гарантира сега, че едни предрочни избори ще решат проблемите?
Сега имаме правителство, съставено трудно, но с ясна програма: социални реформи в подкрепа и с грижа за хората; подпомагане на бизнеса и стабилизиране на икономиката; антикорупционни действия и други реформи.
Преди да мислим за нови избори сега, трябва да преценим не толкова резултатите от тях, а в какво състояние ще оставим България след това. В какво състояние ще посрещнем тежката есен и зима.
По-разумно е да направим всичко възможно и да продължим живота на това управление. Предсрочните избори винаги са вариант, но едва ли са най-добрият в този момент.
Ако се доверим на социологическите проучвания, някои от тях посочват, че при едни предсрочни избори осем партии ще влязат в парламента. Представете си за каква фрагментация говорим на политическото пространство и на бъдещия парламент.
Най-голямата група при осем парламентарно представени сили ще има едва 55-60 депутата. В такъв случай кое ни гарантира, че следващият парламент ще произведе стабилно управление?! Стабилно управление, което ще е в състояние да проведе такива тежки реформи и да въведе този социален пакет в подкрепа на хората, бизнеса и икономиката, за който сега толкова се борим.
Ние, от БСП, имаме с какво да застанем пред българския народ и да кажем: преборихме се за най-социалния бюджет в историята на прехода.
Сега, с актуализацията на бюджета, сме се преборили за още 2 млрд. лв. допълнителни социални мерки, за да подкрепим хората в тази криза.
Много хазартно, подобно на руска рулетка, ще бъде да кажем: хвърляме кърпата и отиваме на предсрочни избори, пък каквото сабя покаже.
Когато говорим за България, не можем да изхождаме от аргумента: каквото стане. И да оставим съдбата на хората, бизнеса и държавата на случайността.
Нека да повторя: изборите винаги са вариант. Те са нормален, демократичен политически инструмент. Но ако има шанс, макар и минимален, това правителство да продължи да работи, е по-доброто развитие на ситуацията.