28 Март 2024четвъртък16:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Русия укрепва позиции на фона на геополитическите събития

/ брой: 65

visibility 591

Агенция "Стратфор"

Първите три месеца на 2011 г. бяха ознаменувани от равномерен поток значими геополитически събития. Тунизийският юноша Мохамед Буазизи, който протестираше срещу корупцията и правителството в Тунис, подпали не само себе си на 17 декември. Той предизвика пожар в целия регион. Скоро след това Тунис и Египет станаха свидетели на краха на многогодишните си управници. Либия фактически е в гражданска война и изходът от нея засега не е ясен. В понеделник (14 март, б.р.) почти три месеца след самозапалването на Буазизи, ръководените от Саудитска Арабия сили на Съвета за сътрудничество между страните в Персийския залив влязоха в островната държава-джудже Бахрейн, за да предотвратят възможността Иран да използва в своя угода започналите там антиправителствени протести. Безредиците в региона продължават, събитията се случват практически всекидневно в Северна Африка и Близкия изток. А на 11 март страшното земетресение в Япония буквално разтърси третата по големина икономика в света и стана причина за най-сериозната ядрена авария от времето на катастрофата в Чернобил през 1986 г.

Руският президент Дмитрий Медведев е притеснен, че нестабилността в Близкия изток ще окаже отрицателно въздействия върху ситуацията в Северен Кавказ


На фона на целия този глобален страх и вцепенение, Русия е единствената страна, която има разкошната възможност да направи рекапитулация в относителен комфорт. Русия няма причини да се опасява от революционна активност в близкоизточен стил. Нейното ръководство действително се ползва с популярност в родината си и има практически гарантиран имунитет от народни въстания, поне в близко бъдеще. Русия не е въвлечена в нито една война в Близкия изток, за разлика от САЩ, които участват в две войни и се опитват да избегнат трета - в Либия. Русия може да не се опасява от наплив на бежанци от Северна Африка и от съответния приток на емигранти към своите граници, каквито заплахи има пред Европа. Дори ядреният инцидент в Япония, съдейки по всичко, няма да окаже негативно въздействие върху Русия, тъй като господстващите в района ветрове носят радиацията към Тихия океан, далече от източния руски град Владивосток.
Всъщност Русия може да се окаже тази страна, която ще извади полза от различните бедствия в началото на 2011 г. Първо, общата нестабилност в Близкия изток вдигна цените на нефта с 18,5%. Като втори по големина износител в света, а също и като държава, която не е ограничена от квотите на ОПЕК, Русия забележимо печели - допълнителните приходи от ръста на цените на нефта са дългоочаквано попълнение на руските финанси, след сериозната икономическа рецесия от 2009 г. Второ, либийските безредици отрязаха доставките на 11 млрд. куб. м природен газ по газопровода "Зелен поток", свързващ Либия с Италия като принудиха третия по големина потребител на природен газ в Европа да се обърне към Русия, за да компенсира недополучените количества. По аналогичен начин сложната ситуация с атомните станции в Япония принуди Токио да се обърне към Русия с молба за екстрени допълнителни доставки на втечнен природен газ за газовите електростанции на страната.
Но най-изгоден от всички събития за Русия може да бъде психологическият ефект върху Западна Европа, който оказа и продължава да оказва ситуацията на АЕЦ "Фукушима". Правителството на Германия обяви във вторник, че закрива седем ядрени реактора за срок от три месеца и че ще преразгледа въпроса за бъдещето на германската ядрена енергетика. Насроченият от италианското правителство референдум за размразяването на строителството на нови ядрени реактори може гарантирано да се смята за провален. Критиката срещу атомната енергетика е обхванала целия континент и на този фон във вторник министрите на енергетиката от страните-членки на ЕС взеха решение да подложат ядрените реактори в Евросъюза на серия от стрес тестове.
Хидроенергийните възможности на Европа се използват на пълна мощност, а въглищните електростанции се разглеждат като несъответстващи на европейската политика, насочена към намаляване на обемите изхвърлени парникови газове. Поради това възобновяемите източници на енергия, които стават все по-популярни и отвоюват все по-голям дял от общото производство на електроенергия, а също атомната енергетика и природния газ, който се смята за по-екологично чисто гориво от нефта и въглищата, се явяват единствените алтернативи. Обаче в условията, когато на континента се връщат опасенията, свързани с атомната енергетика, съдейки по всичко, недостигът на енергия ще се запълва от природния газ, поне докато възобновяемите източници не започнат да осигуряват по-голяма част от енергобаланса.
Като водещ износител на природен газ в света, а също и като притежател на най-големите запаси от газ на планетата, Русия явно ще спечели от това, така че за Кремъл това са много приятни новини. Но за Русия износът на природен газ е нещо повече от допълнителен доход. За Русия износът на природен газ е свързан с контрол и политическо влияние. Колкото повече Западна Европа изпада в зависимост от Русия в областта на енергетиката, толкова повече Кремъл ще използва това за принудително откъсване на региона от алианса със САЩ, сключен след Втората световна война.
Но Москва се интересува също и от това как обхваналата света криза може да й донесе и политическа изгода, освен тази в енергийната сфера. Първо, опустошението на Япония дава на Москва и Токио рядката възможност да поговорят за сътрудничество след дълги години (ако не и десетилетия) снижаване на междудържавните отношения във връзка с Курилските острови. Русия великодушно се опитва да покаже, че тя не е лош съсед като изпрати големи пари и хуманитарна помощ, други необходими стоки, а също и достави допълнителни обеми енергия.
Кризата може да даде на Русия това, което тя смята за много ценно - времето. Една от причините Русия да стане толкова силна през последното десетилетие е, че нейният конкурент - САЩ, бяха съсредоточени върху други събития. Москва стана по-нервна през последната година, виждайки, че Вашингтон все по-малко се въвлича в проблемите на Близкия изток и Южна Азия. В Кремъл сега вървят спорове затова дали събитията в Близкия изток ще накарат Вашингтон да концентрира вниманието си върху този регион по-дълго, отколкото се предполагаше, т.е. дали Русия ще получи още повече време, за да циментира своето практическо доминиращо положение в Евразия. Засега Кремъл  може да бъде доволен от първите три месеца на 2011 г., с това което те му донесоха, в светлината на стратегическите му интереси.

(С незначителни съкращения)

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ