23 Юли 2025сряда15:32 ч.

Русия свиква сесия на ОЗХО заради Скрипал

автор:Дума

visibility 402

Русия свиква извънредна сесия на Изпълнителния съвет на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) на 4 април. Причината е разследването на отраването на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри, пише в. “Российская газета", цитирана от Фокус. Пред изданието руският посланик в Холандия Александър Шулгин, който е специален представител на руската страна при ОЗХО, казва, че "Москва е заинтересована от пълноценно, всестранно, обективно и прозрачно разследване на това, което се е случило в Солсбъри". Той подчертава, че към страната му са предявени абсолютно неприемливи обвинения в нарушаване на Конвенцията за забрана на химическото оръжие на територията на Великобритания.
Александър Шулгин разказва, че Русия е предложила на британците да се откажат от войнствената реторика и спокойно да работят на правното поле на Конвенцията. Там е указано, че когато у една страна възникват въпроси към друга страна за нейното спазване, то двете страни трябва да изяснят спора в двустранни консултации. Според него британците не са очаквали подобно предложение, а на другия ден са заявили, че не желаят да провеждат никакви консултации с неговата страна и вместо това са поискали техническо съдействие от ОЗХО.
На въпроса къде ще се проведат изследванията на взетите от Солсбъри проби, посланикът отговаря, че предполага, че те ще се проведат в две сертифицирани лаборатории. Според Конвенцията в разследването не могат да участват представители на засегнатите страни.
Посланик Шулгин не отговаря какво ще предложи Русия на свиканото извънредно заседание на Изпълнителния съвет на ОЗХО на 4 април.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ