Русия поставя условия за ПРО на САЩ
Брюксел и Вашингтон отбягват преки отговори на предложенията на Кремъл за договор, предвиждащ ограничения за противоракетите системи за отбрана на ЕС
/ брой: 127
Москва е готова да приеме появата на американска противоракетна отбрана (ПРО) в Европа, но при определени условия, които трябва да бъдат затвърдени с договор. Така обобщава руският в. "Комерсант" позицията на Русия, която според вестника ще бъде представена от министъра на отбраната Анатолий Сердюков на заседание на Съвета Русия-НАТО в сряда. "От руска страна обаче ситуацията се промени много силно. Докато преди казвахме за ПРО: не, не и отново не, днес казваме: да, но при определени условия", цитира изданието заместникът на Сердюков Анатолий Антонов, преговарял с НАТО.
Според "Комерсант", лансираният от Русия "договор със САЩ и НАТО за ненасоченост на ЕвроПРО срещу Русия", предвижда ограничения за противоракетите на САЩ. За да се докаже тази "ненасоченост", американските противоракети не трябва да са много, нито да летят бързо и трябва да се намират на места, откъдето не могат да стигнат до руските балистични ракети.
Москва настоявала за юридически задължаващ договор, в който да се посочат след съгласуване с Русия допустимият брой и типове ракети прехващачи от бъдещата европейска ПРО, скоростта им и зоните, където ще бъдат разположени ракетите и радарите. Президентът Дмитрий Медведев дал на руския посланик в НАТО Дмитрий Рогозин специални пълномощия да преговаря с Алианса за ПРО като специален представител на държавния глава. Рогозин получил картбланш за преки преговори с лидерите на страните от пакта с цел да им обясни позицията на Москва. Този месец щял да посети Франция и Великобритания, през юли - САЩ, а след това Италия, Холандия и Турция. "Питаме американците: колко ракети ви трябват, за да спите спокойно? Стотина? Хайде да запишем това. Двеста? Триста? Окей. Нека и това да го има на хартия. В отговор - тишина", разказал руският дипломат пред изданието.
Москва би желала договорът да включва и ясна процедура за проверка на всички договорени критерии, но заедно с всичко изброено досега това е само малка част от руските предложения по документа. Според Анатолий Антонов, работил по подготовката на новия руско-американски договор СТАРТ за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия, подготовката на договор за ПРО се очертава като "далеч по-трудоемък процес". Засега обаче Вашингтон и Брюксел не проявяват желание да се вслушат в руските инициативи. Решаващата дума имат САЩ, а тяхното нежелание за дискусии по такъв договор се дължи на трайна алергия срещу всякакви ограничения в сферата на ПРО. Освен това Барак Обама едва ли ще рискува да повдигне въпроса, тъй като в САЩ наближават президентски избори.
При това положение дори за опитни преговарящи е загадка какво изобщо може да договарят Москва и Вашингтон в сферата на ПРО, коментира изданието.