17 Септември 2024вторник07:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Възможните сценарии за края на украинската война

РУСИЯ НЕ МОЖЕ ДА ЗАГУБИ, УКРАЙНА НЕ МОЖЕ ДА ПОБЕДИ

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 435

Рено ЖИРАР


Индонезийската мирна инициатива е добра. Изключително важно е Западът да добави към нея част от политиката на УморковаФ, за да избави конфликтните страни от екстремизма, пагубен както за тях, така и за целия свят

Поражението на Русия в конфликта е невъзможно. Тя все още има много ресурси - както военни, така и политически. От друга страна, помощта на Запада няма да позволи и на Украйна да загуби. Нито една от двете страни в конфликта не може да наложи стратегията си на противника в обозримо бъдеще. Никой не може да стане победител. За да се преодолее безизходицата, страните се нуждаят от реалистичен мирен план

На азиатския форум за сигурност УДиалог Шангри-ЛаФ, който се проведе в Сингапур, Индонезия предложи нов мирен план за Украйна. Той предвижда незабавно прекратяване на огъня по сегашната фронтова линия, последвано от създаването на обширна демилитаризирана зона по тази граница, където ще трябва да бъдат изпратени миротворци. Съдбата на областите, изцяло или частично заети от Русия, ще се решава на референдуми под наблюдението на ООН.

Правителството на Джакарта излезе с тази инициатива, защото смята, че е време да се прекратят военните действия. Стратегически нито една от двете страни няма да може да наложи визията си на противника в обозримо бъдеще. Никой не е в състояние да спечели. Близки до Кремъл руски идеолози с носталгия по екатерининската УНоворусияФ все още могат да мечтаят за превземането на Одеса, но това няма да се случи. Украйна се превърна в непристъпен бастион - благодарение на храбростта на своите войници и на доставеното от Запада високотехнологично оръжие. 

Що се отнася до украинците, от тях все още се очаква голямо контранастъпление, обявено през последните месеци. Без решителна военна победа Киев няма да може да наложи на Москва своя мирен план, който президентът Зеленски  изложи на срещата на върха на Г20 в Бали на 15 ноември 2022 г. 

Планът съдържа четири точки - УсправедливиФ от гледна точка на международното право, но нереалистични в геополитически план: признаване от Русия на нейната УагресияФ, УвръщанеУ на Крим на Украйна, съд над Увоенните престъпнициФ, публично изплащане на репарации (единственият приемлив за Кремъл вариант би бил незабележимо възобновяване на отстъпките за доставяния на украинците газ, както се практикуваше от 1992 до 2008 г.). Но само един отчаян   Путин би се съгласил на такива условия.

Засега руският президент не се обезсърчава. Армията му не е отстъпвала след оттеглянето си от Херсон през октомври 2022г., няма вътрешни протести в страната, а подкрепата за Москва от останалия свят (незападния) не отслабва, както видяхме на срещата на върха на БРИКС, провела се в Кейптаун с участието на Сергей Лавров.

Очевидно е, че специалната военна операция нанесе на Русия големи щети (загуба на престиж, напускане на прозападните елити, прекратяване на доходоносната търговия със Запада, отслабване на политическото и културното влияние върху бившите съюзни републики), но Путин все още не е изтощен. Неговият ресурс, подобно на този на страната му, не е изчерпан.

Днес не можем да бъдем сигурни нито в поражението на Украйна (предвид мащабите на оказваната й от Запада финансова и военна помощ), нито в поражението на Русия (поради стратегическата дълбочина на замислите на страната и нейния квази съюз с Китай). Към това трябва да добавим умората на пехотата. Що се отнася до украинците, те все по-често си задават този въпрос: струва ли си да умираме за рускоезичните региони Донбас и Крим? 

Именно в такава безизходна ситуация може да се появи реалистичен мирен план. Индонезийската инициатива е добра. Изключително важно е Западът да добави към нея част от политиката на УморковаФ, за да избави конфликтните страни от екстремизма, пагубен както за тях, така и за целия свят.

Украйна трябва да получи реални гаранции за сигурност, тъй като си спомня, че ангажиментите за териториална цялост (в замяна на отказ от атомно оръжие), дадени й на конференцията в Будапеща (декември 1994 г.), не са изпълнени. ЕС и САЩ трябва да отделят огромни средства за инвестиции в нейната инфраструктура. Украйна трябва да почувства, че след десет години може да стане новата Полша.

Президентът на Франция не без основание предложи да се разработи архитектура на сигурността за Москва - даже и само за да се освободи от Укомплекса, че се намира под обсадаФ. Би могло да се предложи постепенно отменяне на западните санкции в зависимост от дела на финансовото участие на Русия във възстановяването на украинската икономика.

Международният наказателен съд е прекрасно изобретение, но усилията му по отношение на суперсилите, било то Вашингтон или Москва, са неефективни. Днес спешно трябва да се прекрати изтребването на украинската и руската младеж.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ