Русия и Норвегия се разбраха за Арктика
Поделиха спорната зона на две равни по значение части
/ брой: 213
Русия и Норвегия подписаха договор за разграничаване на морските пространства в Арктика и сътрудничество в Баренцово море и Северния ледовит океан. Договорът между двете сили в региона на практика ще отмени мораториума върху разработката на находищата на нефт в спорната зона. Преговорите между Москва и Осло за разделянето и морската граница започнаха още през 1970 г. и въпросът стоеше като основен в отношенията между двете страни.
Договорът между Русия и Норвегия определя статута на около 175 000 квадратни километра морско пространство. По думите на премиера на Норвегия Йенс Столтенберг сега спорната зона е поделена на две равни по значение части.
Договорът трябва да опрости и въпроса на зоните и правата върху риболова. Според изявление на норвежкия посланик в Москва "с договора се слага край на т.нар. студена война в крайния север". Според Павел Золотарев, заместник-директор на института за САЩ и Канада към Руската академия на науките, цитиран от Би Би Си, борбата за разделяне на арктическия шлейф "едва сега започва".
Разграничението в морските пространства има голямо значение и в надпреварата между арктическите държави - САЩ, Канада, Русия, Норвегия и Дания, доколкото доказателствата за териториалните претенции трябва да са събрани в съответствие с Конвенцията на ООН по морско право. Според нея страните могат да разширяват зоната, в която имат изключително право на добив на минерални ресурси, до границите, които се явяват естествено продължение на геоложката структура на материка.
След една седмица в Москва ще се проведе двудневен Международен арктически форум "Арктика - територия на диалог", организиран от Руската географска общност. Тогава се очаква да бъде обсъдено именно сътрудничеството между Русия и Норвегия като естествено продължение от постигнатите споразумения в договора. Във форума ще участва и руският премиер Владимир Путин - свидетелство за значението, което Русия отдава на арктическата територия.
Същевременно стана ясно, че Канада отхвърля опитите на Русия да докаже, че подводният хребет Ломоносов принадлежи на Руската федерация и възнамерява да докаже, че той е част от канадската територия, предаде Интерфакс.
"Има територии, който ни принадлежат. Територии, където нашият континентален шелф подлежи на разширяване - например хребетът Ломоносов", подчерта канадският външен министър Лорънс Кенън в лекцията си в дипломатическата академия на Русия. "Ние ще го докажем", подчерта той.