Румен Радев: В България за корупция се говори много, но се прави малко
В България за корупция се говори много, но се прави малко. Когато усилията на бизнеса се насочват към търсене на „подходящия“ човек в държавната администрация, това е убийствено за бъдещето на нашата икономика. Това каза президентът Румен Радев по време на международна конференция на тема „Европейски практики и възможности за противодействие на корупцията“.
Напоследък даже още по-малко се говори за корупция. Вниманието е насочено в полето на външната политика - Западни Балкани, европейско председателство, Русия. А всички знаем, че за корупцията няма почивен ден, коментира още Радев, който откри форума.
По думите му оставена без обществено внимание, корупцията се разраства като раково образувание. Когато искаме да се борим с дадено негативно обществено явление трябва да имаме ясна дефиниция за него, подчерта държавният глава.
Едно е безспорно ясно, че корупцията нанася огромни вреди на нашето общество. Тя овладява основни лостове на държавното управление и ги подчинява на частни интереси. Генерира бедност и престъпност, ерозира доверието в държавата, възпрепятства икономиката и отблъсква инвеститорите. В България корупцията се превръща в основна спирачка за развитието на стратегически цели, категоричен бе Румен Радев. И продължи: Когато усилията на бизнеса се насочват, вместо в развитието на иновации и конкурентноспособност към търсене на подходящия човек в държавната администрация, който с определени финансови стимули да може да реши спечелването на обществената поръчка, е убийствено за бъдещето на нашата икономика.
Когато говорим за европейска интеграция, едва ли останаха наивници, които смятат, че тя е възможна без борба с корупцията и без постигането на безкомпромисни резултати, каза президентът.
Снимки Емилия Костадинова
Многократно съм призовавал за всеобхватен подход за борба с корупцията – широко-мащабни законодателни инициативи, концентрирани върху разследване на корупционни схеми в настоящето. Настоявал съм за единен и независим орган за разработване и прилагане на ефективни мерки за гарантиране на прозрачност на собственост, изразходване на публични средства и на вземане на управленски решения. Всяка държава развива свои собствен антикорупционен модел, базиран на политически и икономически и нормални норми и принципи, допълни държавният глава.
По думите му, ако искаме да сме пълноценно интегрирани в Европа, трябва да надскочим нашата ограда за прилагане на антикорупционни мерки и да черпим опит от добрите европейски практики, да излъчим печеливши принципи и стандарти.
Международната конференция е първата, която ще анализира корупционните практики и противодействието им, обясни президентът. На нея участват лектори от други държави, ръководители на български институции, сред които и шефът на КОНПИ Пламен Георгиев и Атанас Темелков, председател на новата агенция "Електронно управление".