19 Юли 2025събота23:11 ч.

Румен Радев: Комплиментите за председателството не трябва да ни заблуждават

България не видя какво се случва на Запад от Балканите, коментира държавният глава

автор:Дума

visibility 143

Комплиментите за председателството не трябва да ни заблуждават. Състоянието на ЕС е такова, че Брюксел може да си позволи само положителни самооценки. Изминаха три дни от края на Българското председателство на Съюза на ЕС. Вече се бълват анализи. Те обаче могат да се окажат с кратък срок за дейност, тъй като се случиха критични за съюза събития. За това предупреди президентът Румен Радев, който участва днес в конференция на тема "Българското председателство на Съвета на ЕС-време за равносметка".
Държавният глава добави, че в момента бъдещето на ЕС е поставено под въпрос, а има и коментари, че е застрашето изцяло съществуването на съюза в сегашния му вид. Броят на целувките и прегръдките, броят на лидерите, позирали на Моста на влюбените, стотиците срещи и документи, накрая остават статистика, подчерта още Радев. Той постави и проблемите, които България трябва да продължи да дискутира - накъде отива Европа и успяхме ли по време на председателството ни да търсим отговори на този въпрос? Уви-не, бе отговорът на президента.
Радев изрази съжаление, че по време на председателството "България сама стестни хоризонта си и не видя какво се случва на Запад от Западните Балкани". Не искам да разделям моята оценка на негативи и позитиви. Но трябва да се абстрахираме от фанфарите за Западните Балкани, продължи държавният глава. И постави още въпроси - доколко приоритетите бяха отстоявани, така че да решават критични за бъдещето на Европа проблеми. Приоритетът Западни Балкани безспорно е важен, но с течение на времето бе задминат от дневния ред на Европа, коментира българският президент. Днес Европа е поставена на изпитание, откроиха се дълбоки разломи в съюза. Западните Балкани изпаднаха извън фокуса на Обединена Европа. Европа сама не смогва да следва дневния си ред, сочи анализът на Румен Радев.
Получихме и стандартните за всяко европейско председателство комплименти, но те не трябва да ни заблуждават, предупреди президентът. По думите му няма как ЕС да си позволи критични оценки за собствените си действия, тъй като в момента съюзът е в криза.
Миграцията открои дълбоки разломи в ЕС, които застрашават единството му и открояват редица институционални слабости, заяви Радев. И попита "Къде остана Бялата книга, която трябва да има решение поне през 2019 година?".
По думите му Дунавската стратегия също е останала на заден план. Пропуснахме голям шанс по този проблем. Силно се надявам, че Австрия и Румъния ще имат по-отговорно отношение към този важен регион. За съжаление той бе засенчен от Западните Балкани, продължи държавният глава.
Той припомни, че и сигурността е бил един от приоритетите, първоначално обявен от председателството на България. Но правителството ни само е стеснило хоризонта си до темата Западни Балкани. Редно бе, продължи Радев, страната ни да постави въпроса какви са критериите за отправените покани към страните извън съюза.
Сега, когато започва да отшумява еуфорията, изникват нови въпроси и тревоги за отношенията между Косово и Сърбия, за Македония, за декларацията от София. Уви, противоречията остават и не се знае кога ще отшумят. Стремежът в медиите България да се отличи като лидер в региона, доведе до някои сериозни компромиси, които ще дадат отношение на Балканите, предупреди президентът.
Тревожи ме, че България бързо и без възражения прие новото име на Македония – Северна Македония. Договорът трябва да е основата, върху която да градим отношенията си, без предпоставки за ново разделение, подчерта Румен Радев.
Без наше участие бе сформирана нова група за военни интервенции, която включва само 9 държави, не скри притеснението си Радев. По думите му  България е трябвало да постави въпроса каква е истинската цел на тази група, какви са критериите, на какъв принцип са поканени тези държави.

Снимки Емилия Костадинова
Противоречията остават и няма гаранция кога ще бъдат решени, подчерта още държавният глава. Имаше стремеж председателството да се използва за вътрешнополитически пиар във време на протести със всички произтичащи от това последствия, смята Румен Радев. Европейското председателство стана алиби за липсата на политики за недоволните граждани, каза още Радев. И допълни, че е недопустимо това да се използва като довод за провал на председателството.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ