15 Юни 2024събота03:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ройтерс пусна прогнозите си за Нобел'2011

/ брой: 219

автор:Велиана Христова

visibility 797

Агенция Ройтерс оповести своя традиционен списък на вероятните лауреати на Нобелова награда за 2011 г. Висшият приз за наука се оповестява от шведската Кралска академия на науките в дните от 3 до 10 октомври всяка година. През септември Ройтерс оповестява имената на учените, които според експертите на агенцията са вероятните претенденти за победители в 4-те Нобелови категории - химия, физика, икономика, физиология и медицина. Списъкът се съставя въз основа на анализ на количеството цитирания на трудове на даден учен в реферирани научни списания (по данни от  световнта информационна база Web of Knowledge) и според фундаменталната важност на дадено негово откритие.
Според Ройтерс за Нобелова награда в областта на химията тази година могат да претендират Ален Бард (за създаването на сканиращия електрохимичен микроскоп); Жан Фреше, Доналд Томалия, Фриц Фегтле (тримата заедно за създаването на дендромерите - дървовидни полимери); Мартин Карплус (за приноса му в моделирането на динамиката на белтъците; Джозеф Ваканти (заедно с Робертм Лангер, създал технологията за отглеждане на живи тъкани за присаждане).
В областта на икономиката за Нобел претендират някогашният консултант на Министерството на финансите на Украйна Дъглас Деймонд (за анализа му на финансовото посредничество и мониторинга); Джери Хаусман, Халберт Уайт-младши (за работите им по иконометрика, особено за създаването на теста на Уайт за хетероскедастичност и на теста "Хаусман" за спецификация), както и Ан Крюгер и Гордън Талок (за описанието на рентоориентираното поведение в икономиката и последиците от него).
Като претенденти в областта на физиологията и медицината Ройтерс посочва Робърт Кофман и Тимоти Мосман (за откритите от тях два типа T-лимфоцити и описанието на участието им в иммунните реакции); а също Робърт Лангер (същият, който заедно с Ваканти участва в създаването на технологията за отглеждане на органи); както и  Брайън Друкер, Чарлз Сойерс, Николас Лайдън (за създаването на препаратите иматиниб и дазатиниб срещу миелогенната левкемия - за своята работа в това направление те получиха през 2009 г. наградата "Ласкер"). В същата област възможен призьор е и Жак Милер (за описанието на  имунологическага функция на тимуса и откриването на Т-клетките и В-лимфоцитите).
В областта на физиката според агенцията за наградата ще се борят Ален Аспе, Джон Клаузер и Антон Цайлингер (за техните тестове по нарушаването на неравенствата на Бела и работите им по квантовата обърканост); както и Ели Яблонович и Саджив Джон (за откриването и изучаването на фотонните кристали) и Хидео Оно (за работите му по феромагнетизъм и разредените  магнитни полупроводници).
В Ройтерс с подбора на потенциалните победители в Нобеловата надпревара се занимава анализаторът Дейвид Пендлбери. От 1989 г. той подбира фаворитите в областта на физиологията и медицината, а от 2002 г. анализира и осталите категории. През 2008 г. Пендлбери направи вярна прогноза за победителите в цели три категории, а през 2010 уцели приза на откривателите на графена - учените от руски произход Андрей Гейм и Константин Новосьолов.
 

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 352

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 413

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 376

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ