18 Май 2024събота15:36 ч.

Роси пада на "Сепанг", отстъпи на Маркес

Ако бях победил, щеше да е най-щастливият ми ден, обяви 9-кратният световен шампион

/ брой: 214

visibility 647

Осигурилият си пета световна титла в клас Мото GP Марк Маркес (Исп) с Хонда спечели девета победа за сезона, след като бе най-бърз в старта за Гран при на Малайзия. Триумфът му на пистата "Сепанг" обаче до голяма степен му бе подарен от 9-кратния първенец на планетата и пилот на Ямаха Валентино Роси (Ит). Доктора падна четири обиколки преди финала. Инцидентът позволи на младия испанец Алекс Ринс със Сузуки да финишира втори за втори път в кариерата си в "кралския клас", а трети завърши стартиралият от първа позиция Йоан Зарко (Фр) с Ямаха. Роси пое лидерството още в първия завой след старта, като изпревари пилота на сателитната Ямаха Зарко и започна постепенно да изгражда аванс от над секунда. Маркес пък трябваше да стартира седми, тъй като получи наказание за блокирането на пилота на Сузуки Андреа Яноне (Ит) в квалификацията. Въпреки това до края на петата от 20-те обиколки Марк вече бе втори зад Роси. Във втората половина от състезанието той започна да скъсява дистанцията с Доктора, който преди падането му водеше с едва 0,6 сек. Инцидентът стана на първия завой в 16-ата обиколка, но бе с ниска скорост. Това подари водачеството на Маркес, който вече имаше преднина от 4 секунди спрямо Зарко и без да рискува стигна първи до карирания флаг, като с това спечели на Хонда предсрочно и титлата при конструкторите. Французинът пък бе изпреварен от Ринс на четвъртия завой в последната обиколка, като с това 22-годишният испанец повтори най-добрия си резултат досега.

Съотборникът на Роси - Маверик Винялес (Исп), стартира едва 11-и, което беляза състезанието му. Той имаше скоростта, но изгуби време зад сателитния пилот на Дукати Алваро Баутиста (Исп) и завърши пети, като изпревари в края сънародника си Дани Педроса с Хонда, а падането на Валентино го постави на четвърто място.

Пети финишира Педроса, а зад него - Андреа Довициозо (Ит), който си гарантира второто място в генералното класиране за сезона. Зад Дови се наредиха и трима сателитни пилоти на италианския конструктор - Алваро Баутиста, Джак Милър и Данило Петручи.

Катастрофа претърпя италианският пилот на Сузуки Андреа Яноне, който изгуби управлението на мотора на завой номер 15.

Ветеранът Валентино Роси обяви, че падането му е попречило да изживее най-хубавия ден в кариерата си. Доктора поведе още от първия завой на "Сепанг", но 15 обиколки по-късно падна с мотора си на същото място. Малко преди старта в Мото GP един от най-добрите му приятели Франческо Баная спечели титлата в Moto2, a братът на Доктора - Лука Марини, постигна първа победа в същия клас. Така двамата италианци изведоха отбора на Роси в междинния клас на върха.

"Исках да запазя преимуществото си пред Маркес и да го накарам да се изпоти още. Бях наведен и веднага щом дадох газ, се обърках. Беше изцяло моя грешка", сподели Валентино след края на състезанието. "Беше фантастичен ден за Баная. Това е важен резултат за него и за отбора. Щастливи сме за него, защото е фантастичен човек. Колкото до Лука, не мислех, че е възможно да спечели, но той разви уменията си много тази година. Ще празнуваме много тази вечер, трябва да се опитам да забравя своето състезание". Падането попречи на Доктора да се бори за второто място в крайното класиране, което си осигури Довициозо с 220 т., след като шампиона Маркес с 321. Роси има 195, с 2 пред Винялес. Последният старт за сезона е за Гран при на Валенсия след 2 седмици.