01 Март 2026неделя23:43 ч.

Росен Иванов оглавява новата мегаагенция за медицински надзор

Новосформираната Изпълнителна агенция стартира работа от 1 април

автор:Дума

visibility 1116

Росен Иванов оглавява новата Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Той е назначен със заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, съгласувана с министър-председателя.

До момента Иванов е ръководител на Инспектората в Министерството на здравеопазването, бил е държавен инспектор в инспектората на Министерския съвет, началник на политическия кабинет в Министерството на отбраната, както и главен юрисконсулт в МО.

Новосформираната Изпълнителна агенция стартира работа от 1 април, обединявайки настоящите Изпълнителна агенция "Медицински одит" и Изпълнителната агенция по трансплантации.

Изпълнителна агенция "Медицински надзор" вече ще отговаря за регистрацията на лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите.До момента тази дейност се осъществяваше от регионалните здравни инспекции.

Във функциите на мегаагенцията влизат и администрирането на режима по издаване на разрешения за осъществяване на лечебна дейност за лечебните заведения за болнична помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи, диализните центрове и тъканните банки. За тази цел в агенцията е създадена специализирана дирекция "Администриране на режимите по регистрация и издаване на разрешения за лечебна дейност". Тази дирекция ще извършва и оценка по заявления за създаване на нови лечебни заведения за болнична помощ и нови медицински дейности, които са регламентирани за първи път със Закона за лечебните заведения.

Функциите на Агенцията, свързани с координирането и контролирането на дейностите в областта на трансплантацията и асистираната репродукция, са възложени на специализираната дирекция "Управление и координация на трансплантацията и асистираната репродукция".

Основните контролни функции ще се извършват от специализираната дирекция "Контрол на медицинските дейности и оценка на качеството". Предвижда се тази дирекция да осъществява и оценка на ефективността и резултатите на контролната дейност, да извършва анализи и предлага на изпълнителния директор мерки за подобряване на качеството на контролната дейност.

Персоналът в новата агенция ще бъде 106 щатни бройки.

Въоръжени от САЩ опитаха да "проникнат"

автор:Дума

visibility 4792

/ брой: 40

Сръбският "Лидл" купува млякото на фермерите

автор:Дума

visibility 4780

/ брой: 40

Китай призова Германия към споделено бъдеще

автор:Дума

visibility 4693

/ брой: 40

Накратко

автор:Дума

visibility 4214

/ брой: 40

Благословени с беззаконие

автор:Ина Михайлова

visibility 4091

/ брой: 40

За "борбата с мафията"

visibility 4898

/ брой: 40

Куба не се предава

автор:Таня Глухчева

visibility 5055

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ