29 Март 2024петък15:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според Петкова

"Росатом" и още четири фирми искали да строят "Белене"

Ние ще решим с кои компании да водим преговори и тях ще поканим за обвързваща оферта, каза министърът

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 1211

"Росатом" и още 4 фирми са заявили желание да участват в реализацията на АЕЦ "Белене", обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред БНТ. Тя призова за търпение до 19 август, когато ще бъдат изпратени всички заявления от компаниите, които искат да участват в реализацията на този проект.

Според Петкова няма да има негативна реакция от страна на Европейската комисия, ако руската атомна компания спечели проекта. Спазени са абсолютно всички изисквания на европейското законодателство в областта на атомната енергия, каза Петкова. Тя обясни, че България ще предостави на ЕК всяка информация, която бъде поискана.

След 19 август ще се разработи кратък списък на желаещите да участват в проекта и държавата ще започне преговори с тях. Ние ще решим с кои компании бихме искали да водим преговори за АЕЦ "Белене" и тях ще поканим да дадат обвързваща оферта, заяви Петкова. До края на работния ден 19 август в деловодството на НЕК ще се приемат писма за интерес в четири направления - за стратегически инвеститор; за миноритарни акционери; от желаещи и дял, и да купуват ток; и само от желаещи да получават електроенергия от бъдещата ядрена мощност.

Към момента като единствените сигурно кандидати за стратегически инвеститори се очертават Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) и руската "Росатом". СNNC повече от две години афишира интереса си и периодично се среща с представители на НЕК и на Министерството на енергетиката. Последно са били в София в началото на миналата седмица и по неофициална информация са готови с изискваните от тях документи за участие в процедурата за стратегически инвеститор. Основният им конкурент се очаква да е руската "Росатом", която досега избягваше да каже дали ще подаде оферта.

Според източници на Медиапул "Фраматом" и "Дженерал Електрик" няма да кандидатстват за акционери в ядрения строеж, а преговарят с "Росатом" и CNNC да станат част от подизпълнителите им при подаването на бъдещите оферти за довършване на проекта, за които Петкова даде примерни параметри. На въпрос дали е възможно няколко кандидати да работят по проекта Петкова каза: "Всичко е възможно, процедурата е максимално отворена, дава възможност за водене на разговори и по време на процедурата. Възможни са всякакви комбинации, които да бъдат от взаимен интерес". Крайният срок за приключване на процедурата е една година.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ