12 Ноември 2024вторник01:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Романизирана легенда за Дряновския манастир

/ брой: 153

автор:Димитър Копривленски

visibility 2780

Не става ясно авторът на статията във в. ДУМА за епопеята в Дряновския манастир знае ли, чел ли е художествено-документалния роман на Павлина Павлова "Комитата от Дряновския манастир". Възползвам се от повода, за да кажа две думи. Да разберат читателите - има какво да утеши душите им, да обогати познанията им. От пропуска на Захарий Стоянов и Дядо Вазов да напишат за Дряновския манастир, та да го възвеличат, авторката едва ли търси своя "звезден миг". Тя просто изпълнява призванието си на писателка.
А Павлина Павлова е майсторка на описанията. И има свое родово право и задължение. И с гордост заявява: "Аз, авторката на този роман, съм внучка на внука Ангел на главния герой на този роман - Йордан Иванов Парцалев." Рядко срещано горещо отстояване на родовото и на своето име. С типично българско достойнство. Хвала! И доуточнява: "Посвещавам този роман на моя прапрадядо Йордан Парцалев, комита в четата на Бачо Киро и Поп Харитон, взел участие в Дряновската епопея през бунтовната 1876 г. И на..."
Имаше такава дума "разковниче" - като детелина с четири листа и с магическа сила. За авторката на романа това е комитата Йордан Парцалев, неговият род и нейният ген. Щрихова родословното им дърво. И задълбочава в "безсмъртните денонощия по пътя към свободата". В първо лице. С много пряка реч. Увлекателно, заинтригуващо. И с непрекъснати позовавания на известни достоверни исторически факти. Да й завиди човек на хъса, на самочувствието, на работливостта и... да я чете. Веднъж само започне ли, няма да спре. Истории, разказвани като приказки, с много богата реч.
Има ги имената на войводите и четниците, на борците от цялата ни история. Умело преплетени с боевете, победите, убийствата. Много от описаното от игумена на Дряновския манастир йеромонах Пахомий съвпада точно. Но езикът на неговата "Кондика" е мъчен, макар и автентичен. А стилът на Павлина Павлова е днешният. И това е от значение за читателя, възприема се леко, разбираемо.
Като че ли утвърден неин, на Павлина Павлова, стил е това, което е разказала, да го потвърди и подкрепи със "справка в архивите". Или пък да вземе повод от "фрагменти от една епопея" и да го допълни, поясни, обогати. От описанията на пътешествениците из българските земи от 1553-1555 г. до "финалните акорди на един живот" през 1938 г. Не на едно място авторката клъцва и днешните ни кривици. Показва собственото си виждане, преценка, присъда.
Съвсем накрая. С огромна тема се е захванала владетелката на всички жанрове Павлина Павлова. И се е справила. А на последната корица да грее е поставила не своя, а портрета на именития си и обезсмъртен прапрадядо Йордан Парцалев. С три знака на герой.
 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ