19 Април 2024петък06:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Родният експорт отчита прираст от 36,7%

/ брой: 139

автор:Дума

visibility 1650

Последните данни за платежния баланс, които БНБ публикува преди дни, отбелязват впечатляващ ръст на износа през април - плюс 36,7% спрямо същия месец на 2009 г. Това означава, че експортът ни бележи положителен ръст за 6-и пореден месец, което е индикатор за трайна тенденция на възстановяващо се външно търсене.
По данни на НСИ за периода януари-април спрямо същия период на 2009 г. е видно, че ръстът на износа през първите 4 месеца е основно от "необработени сурови материали", "минерални горива, масла и подобни продукти", "химични вещества и продукти" и др. Публикуваната от НСИ информация показва, че локомотив на възстановяването на износа са традиционните експортни отрасли на България - метали, горива, торове и т.н. Това потвърждават и данните на БНБ.
Но всички показатели за износа, поднесени независимо дали от НСИ или БНБ, са във валута, а не в количества. Което означава, че ръстът на някои от продуктите би могъл да се дължи само на ценови ефекти, а не на ръст в обема на износа. По-подробният анализ на данните за експорта в лева и в количества за първото тримесечие показва, че напр. увеличеният износ на цветни метали се дължи изцяло на по-високите им цени на световните пазари. А в количествено изражение износът на цветни метали от България за първото тримесечие дори се е свил. Това важи и за петролните продукти. В същото време обаче при инвестиционните стоки, дървото и изделия от него, както и химическите продукти, има ръст и в изнесените количествата.
Във връзка с това г-жа Десислава Николова от Института за пазарна икономика обобщава в свое изследване, че в количествен аспект за януари-март ръстът на износа е значително по-малък от неговия прираст във валутно изражение - а именно 2,1% към 13,5%.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ