17 Май 2024петък11:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Родителите са на въртележката, а вие къде сте, г-жо Кунева?

/ брой: 153

visibility 20

Милена Петкова

Тия дни в столицата се проведе кръгла маса „Образованието като фактор за национална сигурност“. Освен че новината е никаква, вероятно буди недоумение формулировката на темата. Един по-задълбочен анализ обаче несъмнено ще открие връзката, тъй като и двете сфери са в ресора на вицепремиера Меглена Кунева. Най-вероятно това първоначално са били две отделни кръгли маси, чието обединение се е наложило с цел икономия на средства, предвид тежките разходи, които предизвика всенародният учителски събор.
Събитието щеше да отмине, без да предизвика особен обществен интерес, ако в изказването си на форума просветната министърка не беше посочила главния виновник за състоянието на образователната ни система и националната сигурност, задавайки пламенно въпроса: „Къде са родителите?“
Понеже г-жа Кунева явно не знае къде са, ще се наложи да обясним.
Можем да започнем с припомняне на констатациите от единственото засега мащабно изследване за ефектите върху децата, оставени от родители, които работят и живеят в чужбина. То бе представено още през 2014 година от УНИЦЕФ България. Според него на 23,1% (или над 270 хиляди от учениците) от пети до единадесети клас поне единият родител е в чужбина. Основните приемащи страни на трудовата емиграция са Испания – над 170 000 работещи, Гърция - около 120 000 (от които 70 000 заселници), Великобритания – към 70 000, Германия – 60 000 и т.н. Ето ги конкретните данни за местонахождението на част от родителите.
Защо са там ли?
Според данни на Евростат почти две трети от паричните преводи към България - средно 60-70 милиона евро месечно - идват от страни от ЕС, а семействата на емигрантите изразходват „помощите“ отвън за храна, сметки, медицинско обслужване и образование. Междувременно се роди и феноменът „скайп родители“, който е резултат от реалните икономически обстоятелства в страната, а не от желанието на родителите да са възможно най-далеч от децата си. И в тази статистика се нареждаме на трето място в Европа след Полша и Румъния.
Какво още сочи проучването?
74,1 на сто от изследваните ученици живеят в България с двамата си родители, на 5,3% от децата само майката е в чужбина, на 15,1% само бащата, а на 2,7% и двамата родители; 2,8% имат родител чужденец, който също е в чужбина.
Какво правят родителите, които са все още са тук, при децата си?
От изказването на министър Кунева става ясно, че не правят необходимото, за да подпомогнат реформаторските процеси в образователната система. И това е „многопластов“ проблем, който изисква съвместните ни усилия, защото след семейството образователната система е най-важният фактор за формиране на националните ценности.
Така на родителя, който е призван да осигури финансово жизнения стандарт на детето и логистиката на образованието му, се пада и отговорната задача да постави основите на тези ценности. Понеже когато става дума за ценности, нещата опират и до грамотност, родителите, които министърката не знае къде са, ще трябва да мотивират децата си да учат от най-ранно детство.
Не бива да се пренебрегва и осигуряването на сборници, помагала и други образователни материали на множество издателства, посочени от министерството. Всичко това върви успоредно със създаване на нагласата, че образованието е пътят към прогреса, подминавайки факта, че у нас можеш да бъдеш общински съветник дори с 2,63 на матурата по български.
Докато министерските апостоли обикалят по паланки, родителите, разбира се, трябва да се включат и в процесите на контрол върху учебния процес с участие в нароилите се обществени и други съвети и настоятелства.
А ако, не дай, Боже, все още имат малко свободно време, нищо не пречи да се уединят с детето си и да порешават малко задачи със сложна лихва по депозит, да обяснят, че държавата не гарантира инвестициите в акции в случай на обезценяването им или че БНБ обявява валутните курсове и цената на златото. Няма кой да свърши това вместо тях, ако не искат да се червят при някое следващо проучване заради слабата финансова грамотност на децата си.
Всичко това би трябвало да отговори донякъде на въпроса: „Къде са родителите?“, който за разлика от другия - „Къде е Кунева?“, не е риторичен.
News.bg, със съкращения

По-високи пенсии и вдовишки надбавки

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Кой плаща билбордовете на Григорова и Манолова?

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Държава се управлява с мисъл за хората

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 2

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ