15 Януари 2025сряда10:50 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Родители направиха алтернативна детска градина

Сдружението от млади майки иска промени в закона, които да позволят финансиране на подобни кооперативи

/ брой: 217

автор:Ралица Табакова

visibility 1241

Места в детските градини няма, но алтернатива има. С тези думи десет млади майки, обединили се в сдружение, започнаха разказ за проекта си, благодарение на който вече повече от година отглеждат децата си в родителски кооператив. Сдружение "Плейцентър Приятели" е неправителствена организация, която успешно използва опита на чужди държави за алтернативно отглеждане на малчуганите с помощта на самите родители и на нужните специалисти. Преди около година сдружението разработва проект и го реализира с помощта на фондация ОУК. Става въпрос за своеобразна детска градина, където за малките полагат грижи педагози, психолози, медицински специалисти и самите родители. Родителите си поделят разходите за поддръжката на забавачката, за заплащането на специалистите, за да покриват ежедневните нужди на децата си. Твърдят, че сумите, които отделят месечно, не са много по-различни от таксите за една добра общинска или частна забавачка. Разликата е в това, че кооперативът не действа като търговско предприятие и съответно не заделя процент за печалба.
Едно семейство месечно заделя между 100 и 300 лева за издръжката на детето си в плейцентъра, заяви председателката на сдружението Емилия Славова. Тя обясни, че през май миналата година сружението е наело апартамент в кв. "Белите брези" и там е стартирало проекта си за родителски кооператив. Освен грижи за децата, разделени в две групи, занималня и всекидневни игри с образователна цел, кооперативът предлага и семинари за родители, които искат по-активно да участват във възпитанието и отглеждането на децата си. Майките, членове на плейцентъра, дълго време са проучвали опита на Франция, САЩ, Великобритания и скандинавските държави в това как държавата подкрепя родителските кооперативи. Оказва се, че от години в тези държави се отпускат субсидии, помощи от фондове и специални бюджетни пера за подпомагане на такива сдружения.
"Плейцентър Приятели" настоява и в България да се създадат законови механизми, чрез които тези организации да имат достъп до финансова подкрепа от държавата и от бизнеса. От сдружението настояват в новия закон за народната просвета да бъдат включени и родителските кооперативи. Майките предлагат да се разработят и узаконят механизми, чрез които кооперативите да кандидастват за държавни субсидии. Една от идеите е да се въведат данъчни облекчения за работодатели, които подпомагат развитието на алтернативни детски градини на работното място.

Асоциация "Родители" против училището за 5-годишни


Напълно неприемливо е да се създават предучилищни групи за 5-годишните в училищата, защото там средата е непригодена за техните нужди. Това е част от официалната позиция на асоциация "Родители" във връзка с идеята на управляващите предучилищната подготовка да се кара в школата, а не в детските градини. От асоциацията застават зад идете на родителския кооператив и смятат, че методите на обучение чрез игри са много по-подходящи за подготовката на 5-годишните. Според асоциацията подобни "услуги" за 5-годишните могат да предоставят неправителствените организации, читалищата и специализираните детски центрове. "Родители" призовават "да не се допуска излишно академизиране" на предучилищната подготовка. Там трябва да залегне индивидуалната работа с децата и те да не бъдат лишавани от игрите, така необходими им в тази крехка възраст, смятат от асоциацията.

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ