15 Август 2024четвъртък01:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Робите на ХХI век

Около 200 хил. нелегални имигранти работят при нечовешки условия в риболовния отрасъл на Тайланд

/ брой: 136

visibility 35

Росио Галван
в. "Мундо"


Те пристигат в Тайланд в търсене на по-добър живот от съседните по-бедни страни като Бирма например. Обещават им достойна работа, добра заплата, светло бъдеще. С пристигането им обаче ги заключват на риболовен траулер като роби. Станали пленници в плаващия затвор, те са принудени да работят по 20 часа на ден при нечовешки условия. Който издържи, остава жив, а който не - отива зад борда да храни акулите. Свидетели няма. Никой не чува виковете им. Това е трагедията на робите на XXI век.
15 бирмански рибари, жертви на търговци на роби, нечовешка експлоатация и мъчения са успели да избягат. Най-младият сред тях е на 16 години. "Опитвахме се да избягаме, но започнаха да ни бият. Приятелят ми го биха, докато припадна", разказва 18-годишният Тан Шве. В доклада на британската неправителствена организация Environmental Justice Foundation се споменава за търговия с хора и се изброяват много факти за нарушения на човешките права в риболовната промишленост на Тайланд. Според данни на Фонда Raks Thai до 200 000 нелегални имигранти, повечето от Бирма, Лаос и Камбоджа, работят на тайландски морски съдове. "Много се изплаших, когато видях кораба, защото съм слушал разкази за хора, продадени в робство. Това беше толкова ужасно, че исках да се хвърля в морето", разказва една от жертвите. Екипажите на тези кораби-затвори нямат милост и могат да пребият до смърт робите, които вече не са в състояние да работят, или просто да им пуснат един куршум в челото, ако проявят и най-малкото неподчинение.
Дългите периоди в морето, липсата на какъвто и да е надзор и съучастничеството на местната полиция значително усложнява борбата на тайландското правителство срещу търговията с хора в риболовния отрасъл. "Връзките с местната полиция са очевидни. Ко Мийо ни принуждаваше да работим и на каучукова плантация, принадлежаща на началника на полицията", разказва 46-годишният Хин Зав, който е бил роб на кораб, плаващ под тайландски флаг.
Търговията с хора в света засяга 27 млн. души. Тайланд е една от страните, които страдат най-много от тази социална язва. В доклад за търговията с хора, подготвен от Държавния департамент на САЩ през 2012 г., се признава, че "Тайланд е дестинация за изпращане и транзит на мъже, жени и деца, които принудително се трудят и са обект на сексуално робство". В същия доклад се твърди, че "значителна част от хората, продавани в робство в Тайланд, се използват като работна сила в риболовния отрасъл". Въпреки тези изводи САЩ отбелязват в доклада си "значителните усилия на правителството на Тайланд за защита на хората, станали жертви на търговци на роби". Не е такова мнението на неправителствената организация Environmental Justice Foundation и значителна част на европейския риболовен отрасъл, които настояват тайландското правителство да подпише Конвенцията за труда на моряците (№ 188) на Международната организация на труда, която е определила единни международни норми, регламентиращи условията на труд в морето.
Според данни на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) Тайланд е на трето място по износ на риба, а огромната му риболовна промишленост, гарантираща заетостта на 650 000 души, се нуждае от още работна сила. При равнище на безработицата от 0,5% (по данни от декември 2012 година) Тайланд търси работна сила в бедните съседни страни, за да си гарантира непрекъснат растеж на риболовния отрасъл. Имигрантите вече са 10% от рибарите, а повечето сред тях са бирманци. Незначителните или нулевите разходи за заплащане на труда на рибарите оказват влияние на цената на тайландската риба и морските продукти, които са значително по-евтини, отколкото на европейските им конкуренти. Най-ужасно според Environmental Justice Foundation е, че рибата и морските продукти, уловени от тези роби, могат да попаднат на нашата трапеза. Британската неправителствена организация твърди, че разполага с неопровержими доказателства, че 15 бивши роби са работили за тайландски търговец на оръжие, който е собственик на 30 кораба от този тип, и продава улова си на две компании, които имат сертификат от Еврокомисията за право да изнася в Европа.
Междувременно Еврокомисията в Брюксел вече е започнала преговори по подписването на двустранно търговско споразумение с Тайланд за отмяна на действащите мита, които са от 20,5 до 24 на сто. Това ще доведе до дъмпинг, накърняващ интересите на европейските компании, които спазват действащите норми и правата на човека, защото е невъзможно да се конкурираш с робството. След САЩ Европа е най-големият вносител на тайландски морски продукти и риба. Отмяната на митата ще нанесе несметни щети на риболовния отрасъл на Испания, която е на второ място в света (именно след Тайланд) по производство на консерви от риба тон. Този отрасъл е една от главните движещи сили на икономиката в Галисия, а освен това осигурява 15 000 работни места, които сега са застрашени.
При разследването, направено от Environmental Justice Foundation, нейните сътрудници са анкетирали 15 бивши роби, които са имали смелостта да разкажат за всичко преживяно. Те заявили, че правят това заради хората, чиито викове от болка се губят в морето...

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 1822

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 645

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 1044

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 587

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ