26 Юни 2024сряда21:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Рискова игра

/ брой: 198

автор:Светла Василева

visibility 326

Ръководството на АЕЦ "Козлодуй" обмисля възможности за смяна на доставчика на ядрено гориво след 2020 г. Това става ясно от интервю на директора й пред националното радио. Изискването за диверсификация на производителите и източниците на ядрено гориво е акцент от Стратегията за енергийна сигурност на Европейската комисия. За всяка нова инсталация и инвестиция обаче. Нюанс, който е добре да не забравяме, четейки, коленичилият пред САЩ Брюксел.
Стремежът и натискът за поголовна диверсификация е прозрачен - става въпрос за пари и увеличаване на пазарния дял на американска компания, произвеждаща ядрено гориво в Швеция. Същата получи преди година над 2 млн. щатски долара от ЕС, за да диверсифицира източниците на ядрено гориво в страните членки. Всъщност в пет, сред които и България. Останалите са Чехия, Финландия, Унгария и Словакия. Ние експлоатираме общо 18 ядрени реактора с руски дизайн и имаме "неблагоразумието" да купуваме гориво единствено от страната-производител на реакторите.
Защо ли още не се диверсифицираме? Със сигурност, защото се страхуваме от проблеми, подлагащи на изпитание сигурността и безопасността на ядрените съоръжения, каквито имаше в годините при пробни смени на горивото. В АЕЦ "Темелин", Чехия. В АЕЦ "Ловиза", Финландия. В Запорожка АЕЦ, Украйна. В избора ни има и икономическа логика. Горивото на американците е 30-40% по-скъпо от това на руснаците. Нищо, че уранът в него е... руски. Признава го през 2014 г. Майкъл Керст, вицепрезидент на "Уестингхаус". Според европейски експерти идеята за доставка на алтернативно горивото за АЕЦ по руски дизайн не е работеща и крие рискове. Политици и чиновници обаче диверсифицират ли, диверсифицират. Ненадиверсифицираха се.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ