28 Март 2024четвъртък19:21 ч.

Резерва спаси честта на Германия

visibility 170

Германия се размина с втора загуба на Световното първенство в Катар, след като завърши 1:1 в големия сблъсък с Испания. Резервата Никлас Фулкруг изравни в 83-ата минута и донесе точката на Бундестима. Алваро Мората, който също влезе като резерва, откри в 62-ата минута.
Въпреки че тимът на Ханзи Флик има само една точка след първите си два мача в група Е, германците имат добри шансове за класиране на осминафиналите. При успех над Коста Рика в последния си мач от груповата фаза в четвъртък от 21.00 часа, те ще изпреварят латиноамериканците, а пак тогава в другата среща Испания излиза срещу Япония.
След леко хаотично начало и за двата отбора, Испания по-бързо започна да се ориентира. Първата добра атака на "фуриите" не доведе до удар, но при втората резултатът можеше да бъде открит. Страхотен удар на Дани Олмо бе отразен от Мануел Нойер. Вратарят на германците направи достатъчно, за да може топката да се удари в гредата.
Изглеждаше, че тимът на Луис Енрике поема контрола върху срещата, но точно тогава Бундестимът организира отлично нападение. Леон Горетцка напредна през центъра и пусна към Серж Гнабри, чийто удар бе блокиран от вратаря Унай Симон, а след това се оказа, че флагът за засада е бил вдигнат.
Испания играеше по-уверено и комбинациите на тима създаваха проблеми на съперника. Иберийците обаче стигаха само до удари от дистанция. Жорди Алба пробва такъв в 22-ата минута, но топката мина покрай десния стълб на Нойер. Отлична намеса на Раум пък попречи на Феран Торес да стреля, след като получи топката на добра позиция.
В 33-ата минута Дани Олмо бе изведен зад защитата отляво и намери Феран Торес в центъра на наказателното поле. Нападателят на Барселона направи голям пропуск и след това бе зарадван от факта, че имаше засада. Следващият опит на Феран Торес бе блокиран от Мусиала.
В 40-ата минута Антонио Рюдигер прати топката в мрежата и германците започнаха да празнуват, но бързо бяха спрени от съдията. Бранителят засече центриране на Йошуа Кимих от фаул, но попадението не бе зачетено поради засада. Малко преди почивката защитата на Испания отново имаше проблеми след центриране от пряк свободен удар. Топката отново стигна до Рюдигер и той отправи удар от въздуха, но Симон се справи.
След почивката двата отбора продължиха да действат организирано в дефанзивен план и головите ситуации бяха рядкост. Луис Енрике опита да промени нещо в атака, като рано пусна Алваро Мората и извади Феран Торес. Вратарят на испанците Унай Симон сам си създаде проблеми, след като пусна много рискован пас към съотборник. Подаването бе пресечено от Кимих, който отправи удар, но Симон се реваншира с добро спасяване.
Ходът на наставника на "фуриите" с пускането на Мората даде резултат в 62-ата минута, когато нападателят откри резултата. Олмо подаде на Жорди Алба отляво, а бранителят намери Мората с ниско центриране. Играчът на Атлетико Мадрид изпревари Зюле и прати топката покрай Нойер в мрежата му.
Испания можеше да нанесе втори удар малко след първия гол. Добра атака завърши с подаване, което Гави пропусна и Марко Асенсио се озова на прекрасна позиция, но стреля над вратата. Тази бърза атака обаче показа какво ги очаква германците, ако се изнесат много в предни позиции в търсене на изравняване.
Ханзи Флик направи тройна смяна в опит да промени ситуацията на терена. На терена се появиха Лерой Сане, който доскоро лекуваше контузия, Лукас Клостерман и Никлас Фолкруг, вместо Гюндоган, Мюлер и Керер. Влизането на Лерой Сане оживи атаката на Бундестима, който вдигна темпото.
Джамал Мусиала също започна да показва качествата си. Той преодоля Жорди Алба и проби отдясно, като пусна остра топка в наказателното поле. Там Фулкруг я стигна, но не успя да я насочи опасно към вратата. В 73-ата минута германците имаха прекрасна възможност да изравнят. Сане с прекрасно подаване изведе Мусиала сам срещу Симон, но 19-годишният талант стреля в обсега на вратаря и той направи решително спасяване.
Германия успя да изравни в 83-ата минута чрез Никлас Фулкруг. 29-годишният нападател на Вердер разстреля Симон след подаване на Мусиала. Фюлкруг оправда надеждите на Флик, след като дебютира за националния отбор през ноември.
До края и двата отбора имаха някои възможности. Алваро Мората бе изведен на добра позиция, но се забави и Шлотербек се намеси. В добавеното време контраатака на германците можеше да доведе до гол. Мусиала проби в наказателното поле и опита да намери Фулкруг, но топката се отклони и излезе в ъглов удар.