Резерва на армията щял да струва 30-35 млн. лева
/ брой: 134
Военният министър Аню Ангелов заяви вчера, че поддържането на резервите в армията ни щяло да излезе на България около 30-35 млн. лв. Сметките на Ангелов излязоха наяве по време на публична дискусия върху проекта на Закон за резерва на Въоръжените сили на България.
Парите ще са за издръжката на 3000 резервисти, които са заложени в проектозакона, обясни Ангелов. Новите разчети на военното министерство включват и разходите, които ще бъдат направени в средните и висшите военни училища в България.
За времето на договорът резервистът получава основно и допълнителни възнаграждения или част от тях, пропорционално на продължителността на активната служба. Той ще получава пари и ако зачисли техника към резерва. Максималният срок на договорите на резервистите с МО ще е 5 г.с възможност за подновяване, коментира Ангелов.
Министърът заяви, че МО имало готовност да премахне разпоредбата всички български граждани да се водят на военен отчет, защото според Ангелов това било "огромна бумащина". Нямало обаче да отпаднат глобите, които законът предвижда в момента, но ще се поправят някои текстове.
Eкспертът по национална сигурност и отбрана о.р. майор Манол Тенчев коментира пред Livenews, че законът е нечетивен. "В стари и утвърдени понятия се влага съвсем ново и различно съдържание. В закона има 35 препратки към други нормативни актове, наредби, правилници и др. Текстовете биха объркали дори и кадрови старши офицери от Българската армия. Какво остава за обикновения български гражданин, който никога не е помирисвал казармен портал", коментира Тенчев. Според него в някои текстове от закона липсвала конкретика, като в тях "преобладават добрите пожелания".
Обмислят и задължително военно обучение
Въвеждането на задължително военно обучение като избираем предмет обмислят стратези от Министерство на отбраната, стана ясно още вчера. Друга възможност е в часа на класния ръководител да се отдели време за военни знания и подготовка при екстремни ситуации, обясни Аню Ангелов.
В прокетозакона се предвижда знанията за отбраната на страната да се получават през последните 2 г. от средното образование. Министър Ангелов уточни, подрастващите нямало да минават лагери и стрелба с автомат. Програмата за военната подготовка щяла да се пише от министрите на отбраната и на вътрешните работи. Утвърждаването й пък щяло да е от образователния министър, а за общинските училища - от кметовете на общините.
Новият закон за резерва трябва да влезе в сила от 2012 г. До 2014 г. в доброволния резерв трябва да се включат с договори за служба 3500 души, планират от МО.